Друштво за развој деце и младих Отворени клуб из Ниша,у сарадњи са Друштвом Рома Прокупље и Канцеларијом за децу и младе Општине Прокупље,организовали су сторителинг тренинг-радионицу „Дечја права у причи и пракси“.
-Ово је једна шира прича у оквиру пројекта “Дечја права у причи и пракси“ који Отворени клуб спроводи од априла месеца,у сарадњи са још седам организација међу којима је и Друштво Рома Прокупље. На почетку самог пројекта шеснаесторо младих је прошло тренинг за Дечја права и Трећи опциони протокол уз Конвенцију о правима детета,након тога су спроведене радионице које у Прокупљу још увек трају,као и у осталих седам градова. Сторителинг тренинг је једна иновативна метода помоћу које се заговарају дечја права. Млади,учесници тренинга ће научити како да напишу добру причу,кроз коју ће указати на неку промену на локалном нивоу,као једном од механизама заштите дечјих права. Након тренинга биће расписан конкурс где ће учествовати учесници данашњег тренинга,али и шире грађанство,како би се приказало кршење дечјих права у пракси,изјавила је координатор пројекта Јована Чањи Аранђеловић.
Према њеним речима,Општина Прокупље има веома добар Локални акциони план за децу,ово је прика да се он ревидира,као и да се дефинишу евентуални проблеми деце и младих. Поред Ниша и Прокупља,у пројекту учествују и организације из Књажевца,Сврљига,Зајечара,Пирота,Врања и Бујановца. Предвиђено је да се одржи осам дводневних сторителинг тренинга,којим ће бити обухваћено 200 деце из свих осам градова.
-На крају пројекта биће одржана велика конференција на којој ће сви учесници изнети своје закључке,на основу којих ћемо доћи до крајњег циља овог пројекта,а то је ратификација Трећег опционог протокола уз Конвенцију о правима детета који нуди могућност појединцу- детету да се жали Комитету за права детета у Стразбуру,уколико је исцрпео све механизме у својој држави,истакла је Јована Чањи Аранђеловић.