Народна библиотека „Раде Драинац“ ове године обележава 110 година постојања и успешног рада. Тим поводом, на платоу Дома културе одржан је пригодан програм, уз поштовање свих здравствених мера које је донео градски Кризни штаб.
Љубитељи писане речи су овим поводом присуствовали представљању књиге „Пас и контрабас“ аутора Саше Илића, добитника Нинове награде.
Пре саме приче о књизи овог аутора, присутне Прокупчане је поздравила Милица Ерић, градски већник за културу, подсетивши их на значај и важност прокупачке Библиотеке.
-Јубилеј је велики и важан за све нас. Град Прокупље и Народна библиотека „Раде Драинац“, обележавају 110 година од оснивања библиотеке. Читаоница, како су почетком 20. века звали библиотеку, најстарија је установа културе у Прокупљу, рекла је Ерић.
Она је подсетила да су грађанску читаоницу 1910. године основали професори гимназије, заједно са угледним Прокупчанима који су волели књигу и читање. Читаоница је организовала предавања, али и забаве, пошто је била једина установа културе у граду.
-Грађанска читаоница је радила само две године до почетка Балканских ратова. У Првом светском рату, књижни фонд су спалиле бугарске окупационе власти, а тек 1930. године отвара се Народна књижница са универзитетом, уз велике свечаности и угледне званице из околних градова. Из Ниша је тада дошао специјални воз, који је довезао угледне званице само за ову свечаност, подсетила је Милица Ерић на историјат ове прокупачке установе културе.
Додала је да је нови прекид у њеном раду био од 1941. до 1945. године, а да од завршетка Другог светског рата до данас, библиотека ради непрекидно и континуирано развија своју делатност.
-Библиотека је стално мењала простор, увек тражећи већи и подеснији, како би могла да смести из године у годину све богатији књижни фонд и некњижну грађу Завичајног фонда. Од 1945. године до данас библиотекa се селила пет пута. Од 1966. године, па све до данашњих дана, она се налази у приземљу Суда, у простору некадашњег Клуба привредника. Верујем да ће се у блиској будућности изградити нова зграда, у том смислу су предузети одређени кораци, изабрана је локација и урађен идејни пројекат. Надам се да ће ова установа културе 120 година дочекати у својој згради, подвукла је градски већник за културу Милица Ерић, нагласивши да ће Град Прокупље учинити све како би се то испунило.
И директор Народне библиотеке „Раде Драинац“, Драган Огњановић, осврнуо се на историјат ове важне установе и нагласио да је она променила доста локација и да нажалост још увек нема своју зграду.
-Библиотека је увек настојала да прати све савремене токове. Као матична библиотека за Топлички округ, стара се о издавачкој делатности и колико може бави се културном анимацијом и у том смислу библиотека су само људи, јер ако не успемо да доведемо људе у њу, онда нисмо успели да остваримо нашу мисију. Поносимо се тиме да смо успели да према предвиђеном стандарду испунимо књижни фонд, обезбедимо бесплатне чланарине пензионерима, ђацима првацима, средњошколцима и многим другим категоријама становништва, све са циљем да се лакше дође до жељене књиге и да се више чита, истакао је Огњановић.
Он је додао да прокупачка Библиотека више од пола века организује књижевну манифестацију „Драинчеви сусрети песника“, али да је поред квалитетних програма, које сваке године у оквиру њих реализује, успела да отвори и Спомен собу „Драинац“.
-Проширили смо и мрежу библиотека, тако што смо отворили читаонице у Малој Плани и Доњој Стражави. Систем Кобис је постао стандард без кога се не може, дигитализација је отпочела пре десет година. Много тога важног у животу бројних књижевних стваралаца, десило се у прокупачкој библиотеци. Духовни развој многих који су се отиснули у свет започео је баш овде, подвукао је директор прокупачке Библиотеке Драган Огњановић, изразивши наду да ће ова важна и значајна установа културе својих 120 година дочекати у својој згради.