Министар за бригу о породици и демографији у Влади Републике Србије, Радомир Дмитровић, посетио је Прокупље где је изјавио да су мере које се предузимају по питању наталитета у нашем граду, охрабрујуће. Састанку са министром у Градској управи, присуствовали су начелник Топличког управног округа Златан Миљковић, заменик градоначелника Прокупља Дејан Тонић и чланови Градског већа. Поред њих о овој теми говорили су и директорка Дома здравља Верица Бојичић, директор Центра за социјални рад Милан Лазић и представници Центра за породицу при прокупачком Дому здравља, психолог Јелена Ђорђевић и социјални радник Тијана Средојевић.
–Чињеница је да су моји домаћини потпуно свесни проблема пада стопе наталитета. Они су свесни и тога, да овај проблем, уколико се не решава, може проузроковати још један, а то је недостатак радне снаге, који се може појавити кроз време. Ако се ово евидентира као још један проблем, онда и поред жеље да се инвеститори доведу у Топлицу, то се неће десити, јер они неће долазити, а онда ће такве средине убрзо нестати. Све су то елементи о којима морамо да размишљамо унутар овог проблема и демографије. Када завршимо са обиласцима Србије, ја ћу са стручњацима из сфере демографије направити стратешки документ, којим ћемо указати на то шта би требало да се уради, како бисмо зауставили даљи пад наталитета, што је врло важно и за нацију и за државу, рекао је министар за бригу о породици на састанку са руководством Града Прокупља.
Србија је последњи пут имала седам милиона становника пре 67 година, а слична ситуација је и сада. Само прошле године према речима министра Дмитровића, у односу наталитета и морталитета нестао је један град од 45.000 људи.
–Оно што сам чуо и видео у Прокупљу је охрабрујуће. Овај проблем је руководству овог града пред очима и то је управо оно што охрабрује, јер се проблеми не занемарују, него решавају. Овде се људи труде да младе људе задрже у својим животним срединама. Ипак, и поред тога, локална заједница и држава је дужна да помогне и појединцу и породици да остане у својим родним местима, тако што ће им омогућити бољу инфраструктуру, али и радна места, као и све оно што је савремена цивилизација донела човеку. То је у некој мери добро, али у другој није, јер је обесмислило породицу, па породица и много деце, није више приоритет ни нашем друштву, ни нашој нацији. Изгубили смо кроз време култ породице, која је заиста некада имала посебно место у нашим животима. Међутим, то је ход цивилизације променио у значајној мери. Сада је то и питање свести, а демографија је толико сложена да није и не зависи само о једном елементу, новцу на пример, истакао је министар Дмитровић.
Он не мисли да новац решава проблем наталитета и да је одлучујући фактор, јер је како је нагласио, таква ситуација и у најбогатијим земљама Европе, где стопа родности не прелази 1,8, а у Србији је 1,5.
–Он јесте врло важан, али није одлучујући конкретно у демографији. Да јесте, онда би земље на северу Европе стопу родности имале изнад три, а немају је. Да је пресудан, онда би свака породица у Немачкој имала четворо или петоро деце, али и њихова родност је тек нешто мало већа него у Србији, истакао је министар Дмитровић разговарајући са представницима града Прокупља.
Начелник Топличког управног округа Златан Миљковић је састанак са министром окарактерисао као врло конструктиван.
–Упознао сам министра са демографским токовима на подручју Топличког округа у последњих 20 година и изнео актуелне активности, које локална самоуправа и Топлички управни округ тренутно реализују по овом питању, као и планове за будући период. Статистика каже да према попису из 2001. године Топлички округ има нешто више од 102 хиљаде становника, 10 година касније, односно, према попису из 2011. број становника се смањује за око 12 хиљада. Сада очекујемо да попис буде обављен наредне године, изјавио је начелник Топличког управног округа Миљковић.
Он је додао да је реално да на подручју Топличког округа данас живи 80.000 људи.
–Пројекти, које Влада Републике Србије и локална самоуправа реализују у последње време, како би се тренд пада наталитета и исељавање смањило и било заустављено, јесу од велике важности. Најзначајнији међу њима су изградња ауто пута и привредне зоне, здравственог центра и реконструкција и изградња нових школа и обданишта. Локална самоуправа у својим дугорочним плановима, као врло значајан програм има и подстицај рађања, али и помоћ и подршку породицама са више деце. Тако имамо случај, који је можда јединствен у Србији, где приватна компанија „Планинка“ из Куршумлије стимулише младе брачне парове који долазе и заснивају породицу у Луковској бањи. Тамо они добијају запослење у компанији „Планинка“ и ту остају да живе. То су примери, које и држава и локалне самоуправе, спроводе са циљем да се заустави одлив становништва са подручја Топличког округа и ове регије, која је стратешки врло битна, нагласио је начелник Топличког управног округа Златан Миљковић.
На састанку са министром Дмитровићем, заменик градоначелника Прокупља Дејан Тонић је нагласио да је Град Прокупље, кроз локални савез за популациону политику и демографију донео мере које спроводи, а које се односе на побољшање услова живота, подстицају рађања кроз вантелесну оплодњу, као и пружање помоћи и подршке родитељима за прво, друго и трећерођено дете са по 15, 20 и 25 хиљада динара, као и набавку обавезних уџбеника за ученике првог разреда основних школа.