Блага зима и кишовито време забележено крајем марта и у првој половини априла неповољно су се одразиле на поједине пољопривредне културе.
–Ниске температуре у протеклом периоду довеле су до измрзавања кајсије и брескве. Засади шљиве тренутно се налазе у фази цветања. Лоши временски услови забележени у протеклом периоду утичу и на лоше опрашивање, поготово код чачанских сорти, што ће се негативно одразити на родност плодова и присуство појединих болести, изјавила је саветодавац за заштиту биља у Пољопривредно стручној и саветодавној служби Прокупља Ивана Обрадовић и додала да је због тога неопходна додатна заштита.
Произвођачима коштичавог воћа, које се налази у фази цветања и процветавања, она препоручује употребу заштитних средстава за заштиту биља на бази активних материја Ципродинил-Корус, Неон и Ципродекс.
Према њеним речима ово је период када крећу и инсекти, али се третирање инсектицидима препоручује тек по процветавању.
-У циљу очувања пчела третирање треба обавити у вечерњим сатима. Пољопривредни произвођаћи су у обавези да о планираном третирању обавесте држаоце пчела 48 сати пре употребе заштитних средстава у пречнику од пет километара, рекла је она и нагласила да је кишовито време утицало и на појаву болести на ратарским културама.
За сузбијање пегавости листа и пепелнице неопходно је обавити додатну заштиту одговарајућим препаратима.
Према њеним речима употреба заштитних средстава у воћњацима, виноградима и засејаним ратарским културама треба да се врши по упуствима које пољопривредници добијају приликом куповине препарата за заштиту биља и на основу препорука стручњака за заштиту биља.