На дневном реду данашње седнице Скупштине Града Прокупља као прва и најважнија тачка усвојен је Предлог о извршењу буџета Града Прокупља, по коме је он од 1.1 2021. до 30. 6. 2021. године извршен 42,61 одсто. Скупштина је данас као једну од најважнијих тачака усвојила и Предлог Одлуке о укидању установе „Спортски центар Прокупље“ .
Говорећи о томе, градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић је рекао да је Градско веће дало овакав Предлог на усвајање Скупштини на основу чињеничног стања, по коме се градски буџет непотребно исцрпљује финансирањем тог нерентабилног предузећа да притом грађани Прокупља немају од тога никакве користи већ трпе само штету јер не добијају адекватне услуге које плаћају.
–Свима је познато да локална самоуправа има вишак радника и да би по неком републичком просеку на нашем платном списку требало да буде око 500 радника, а да их ми имамо 700, рекао је градоначелник Милан Аранђеловић и додао да ће се тим проблемом локална самоуправа тек бавити у светлу наступајућег периода када ће законски плате свих радника у јавном сектору морати да се повећају и ускладе са републичким просеком, што ће додатно оптеретити градски буџет.
Говорећи о проблему недостатка новца, градоначелник Аранђеловић је истакао да су нека предузећа и установе за чији се рад и плате радника новац издваја из буџета потпуно нерентабилна, неефикасна и не испуњавају своје обавезе и задатке, па због тога трпе грађани.
–Зна се добро колико проблема има у „Спортском центру”, да су нам свлачионице поломљене и прљаве, да је спортска хала у потпуном хаосу, а сваке године се за ту установу која запошљава 67 радника из буџета издваја 400 милиона динара, рекао је Аранђеловић и подвукао да се у циљу рентабилности и уштеде средстава која треба да се уложе у друге круцијалне ствари и објекте за живот Прокупчана одлучено да се то нерентабилно предузеће угаси.
–Ове године смо морали да зауставимо изградњу сеоских путева јер није било довољно пара у буџету и за инфраструктуру и за плате радника у некорисним предузећима. И због тога мислим да ће се грађани Прокупља сложити, да је много важније да омогућимо несметани рад нашим школама, вртићима, да наставимо да градимо капиталне објекте које ће поправити стандард и омогућити лакши живот у нашем граду, од финансирања једног нерентабилног и неефикасног предузећа које представља само трошак и баласт буџету. Зато је локална самоуправа одлучила да се одрекне вишка непродуктивних радника како би уложила додатна средства у инфраструктуру и изградњу нових путева и других објеката од животног значаја за становнике Прокупља, нагласио је градоначелник Аранђеловић.
Он је додао да ће Спортски центар бити у поступку ликвидације у наредних пет месеци.
У наставку седнице одборници су дали сагласност на Одлуку о измени и допуни јединственог ценовника ЈКП „Хамеума“ и Одлуку о субвенционисању трошкова повећања цене услуга водоснабдевања у граду Прокупљу.
И ову одлуку је образложио градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић, који је нагласио да је цена воде у нашем граду тако мала да представља социјалну категорију, да она није повећавана више од десет година и да Прокупчани имају најјефтинију воду у овом делу Србије.
-Цена производње воде је далеко већа од њене продајне цене па је сасвим на месту да је ЈКП „Хамеум” затражио њено повећање, казао је Аранђеловић и додао да ће то повећање фактички износити 25 одсто од садашње цене али да ће за грађане то повећање износити 10 одсто док ће остатак субвенционисати локална самоуправа.
–До краја ове године грађани ће на рачуну добити износ за утрошак воде увећан за 10 одсто, а сваке следеће године тај износ уз субвенцију ће се повећавати за по пет одсто, тако да ће се повећање од 25 одсто реализовати тек за три године, рекао је градоначелник Аранђеловић.
Како је објаснио в.д. директора ЈКП „Хамеума“ Саша Стошић грађани Прокупља плаћају 40 динара за 1.000 литара воде а са повећањем и уз субвенцију Града плаћаће 44 динара, односно само четири динара више него до сада, док ће реално повећање износити 50 динара.
Стошић је овом приликом захвалио Скупштини и руководству Града Прокупља који су имали разумевање за проблеме ЈКП „Хамеума“ и помогли у решавању питања са вишком радника, као и на помоћи у субвенционисању трошкова тог предузећа у износу од 48 милиона.
Он је истакао да је 15 милиона динара тих средстава уложено у одржавање водоводне мреже у граду и на сеоском подручју, као и да је пет милиона динара планирано за одржавање водотокова другог реда који су сада у надлежности тог предузећа.
Стошић је нагласио да је у плану реализације те субвенције, поред редовних трошкова, зацртано и улагање у набавку нових машина, у веће комуналне радове и у уређење Градског гробља.
У даљем току седнице одборници су дали сагласност на Програм пословања ЈП за урбанизам и уређење Града Прокупља, како би тај програм био усаглашен са ребалансом буџета Града у 2021. години.
Одборници су усвојили и Програм подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја Прокупља у 2021. години.
Тим поводом руководилац Одељења за пољопривреду у Градској управи Срђан Стаменковић је истакао да се тај програм са успехом годинама спроводи, као и да су субвенције Града намењене пољопривреди рационално распоређене. Тако су према његовим речима, за пољопривредна домаћинства издвојена средства од 2,5 милиона динара, два милиона субвенција опредељено је за подстицај у раду младих пољопривредника, док је 500.000 динара опредељено за текуће трошкове који прате реализацију програма. Стаменковић је такође истакао да се строго контролише како се купују и одржавају субвенционисане машине и известио Скупштину да је у току реализације програма поклањања старих сеоских кућа и имања младим пољопривредницима.