–Велика количина падавина и температурне промене у претходном периоду утичу на појаву болести на виновој лози као што су пламењача, пепелница, сива трулеж, па је потребно да виноградари хитно обаве заштиту лозе у овој фази, пре цветања, каже дипломирани инжењер фитофармације Александар Петковић из Пољопривредно стручне и саветодавне службе (ПССС) у Прокупљу.
Он саветује виноградарима да док још увек није дошло до већих падавина заштите винограде од ових опасних болести, које се само у почетној фази могу сузбити. Према његовим речима прво треба сузбити „пламењачу“ која је најопаснија за винову лозу у фази цветања када се зараза увуче у цвет, а касније у плод и изазива труљење и пуцање зрелих бобица.
Како наглашава „Uncinula necator“ је проузроковач пепелнице винове лозе, као изузетно штетна болест која може и до 80 одсто да нанесе штету виновој лози, нарочито на окућницама и виноградима у којима се заштита није обавила благовремено.
–Ова болест напада зељасте делове винове лозе, као што су лишће, ластари, цветови и гроздови. Посебно је деструктивна на гроздовима где доводи до пуцања бобица које се суше и подложне су сивој трулежи. Симптоми се прво јављају на лишћу, то су мање или веће пепељасте пеге. На листовима се развија брашнаста колонија, која је са лица беличаста а са наличја сивкаста. Ластари бивају заражени док су зелени, после здрвењавања на њима се развијају мрке или црвенкасте пеге, објашњава Петковић и додаје да највеће штете проузрокује на бобицама, које могу бити заражене од самог заметања па до почетка зрења. Ако су младе бобице заражене оне добијају уљасту и пепељасто зелену боју, прекривене брашнастом масом конидија, и такве се суше и пропадају. Посебно је штетна у фази интензивног раста бобица и пред затварање гроздова када почну да се додирују.
Даље објашњава да због развоја паразита у епидермалном слоју, ћелије изумиру и не прате пораст, а услед даљег раста и унутрашњег притиска, бобице пуцају на најчешће два дела, након чега се суше и отпадају.
Како наглашава Петковић ова опасна зараза сузбија се искључиво хемијском средствима и то сумпором као првим фунгицидом који се користи и дан данас у сузбијању пепелнице. Он делује парама па је и његово дејство најефикасније на температурама од 25-28 степени. Ако је у претходној години био јак напад овог патогена, онда са заштитом треба кренути раније.
Како истиче Александар Петковић третирање се врши следећим распоредом, када су ластари 5-10cм дужине,пред цветање, пре него што се бобице додирну.
Виноградарима се препоручује велики број фунгицида, на бази активне натерије као што су сумпор (коссан, косавет) флутриафол (импакт , империум)миклобутанила( мицло, систане)тебуконазол (акорд, риза, лира)креоксим-метил (строби, лунар, сумо, асена)