Манифестација „Музеји за 10“ завршава се данас у Народном музеју Топлице, позоришном представом Драмског студија прокупачке Гимназије и њиховом представом „Оно су хтела…деца“, која у овој установи културе почиње у 18 часова.
У току ове, Националне недеље музеја, публика је имала прилику да види и присуствује различитим радионицама, трибинама, јавним часовима, књижевним вечерима, модној ревији, концерту.
Само један у низу догађаја, који је улепшао ову недељу у нашем граду, јесте и радионица „Музеј у коферу“, у којој су са музејским водичима Александром Ђукић и Наташом Јовановић, разговарала деца из издвојених одељења у Бабином Потоку и Стражави, Основне школе „9. октобар“.
– Било је врло интересантно и занимљиво, деца су активно учествовала у свему што смо замислиле. Успеле смо да од њих добијемо одговоре на питање шта је све то што може да стане у кофер, а да је предмет из музеја, тачније из Етнолошке збирке. Представиле смо им музеј онакав какав је био од давнина, али и неко далеко време када није било струје и савремених технологија, дигиталних апарата. Тражиле смо да зажмуре и замисле да путују у далеку прошлост, како би макар на тренутак осетили неко сасвим другачије време, рекла је музејски водич Александра Ђукић.
Она је истакла да у овој радионици, са ученицима прокупачких школа, раде већ две године и да јој се сви увек обрадују.
Старији посетиоци прокупачког Музеја јутрос су били и ученици прокупачке Гимназије, када су на радионици „Све што сте хтели да питате о археологији, а нисте смели“, урадили баш то, питали су археолога кустоса Сању Црнобрњу Красић о свему што их интересује из ове области.
-То су старији средњошколци, који се већ увелико спремају за упис на факултете. Било им је занимљиво да погледају поставку и да питају оно што нису досад знали или су знали врло мало. Питали су како се долази до изложених предмета, какав је то процес, колико дуго траје, шта је најважније у току самог истраживања, колико су она важна, како је и колико тешко или лако радити посао археолога, да ли се наш крај препознаје по локалитету Плочник и још много тога, објаснила је Сања Црнобрња Красић и нагласила да овакве радионице могу да помогну у професионалној орјентацији и подстакну децу на размишљање, да можда баш археологију изаберу за своје животно занимање.
У току данашњег дана, у оквиру ове манифестације, заинтересовани Прокупчани ће моћи да присуствују и јавним часовима ученика Основне школе „9. Октобар“. Први почиње у 15 часова на тему „Словенска и српска митологија и одјеци у савремнеом добу, а други од 16 часова са темом „Немањићи“.