У сарадњи са Друштвом Рома у Прокупљу, представници ЦЕП-а (Центра за европску политику) и ПРОТЕКТЕ (новоформирани Регионални центар изврсности за циркуларну миграцију Јужне Србије), у Прокупљу су одржали интерактивну радионицу, под називом „Циркуларне миграције пре депопулације“. Учесницима ове радионице на поменуту тему говорили су у име ЦЕП-а координатор пројекта Андрија Младеновић из Београда, а у име ПРОТЕКТЕ Александра Савић из Ниша.
-Србија се суочава са озбиљним, стратешким проблемом емиграције. Глобални индекс конкурентности 2018-2019. сврстао је Србију на 134 место од 137 рангираних земаља у контексту њене способности да спречи „одлив мозгова“. Многи сектори су погођени трендовима емиграције квалификованих радника, као што су медицинске сестре, лекари, возачи итд. Бољи услови рада и перспективе за развој каријере се нуде у развијеним земљама и то су најчешћи фактори привлачења радника. Изазови регионалног развоја постали су прилично озбиљни због неравномерног смањења становништва у различитим регионима. О томе шта на ову тему раде националне, а шта локалне институције и који су то економски програми, које би требало увести како би Србија имала мање циркуларних миграната, питања су која су се чула на овој радионици.
На радионици је речено и то да је у оквиру пројекта, чији је циљ реално представљање стања и рушење митова о циркуларним миграцијама, рађена и компаративна анализа мигрантских токова, мера на том плану и регулаторних оквира у Естонији, Ирској и Бугарској, чланицама ЕУ, које су имале велики одлив становништва и потребу да покушају да их врате.
-Анализа је показала да је Бугарска имала неку стратегију, али без акционих планова, да су у тој области највише урадили Естонци, где је држава преузела кључну улогу, а у Ирској су држава и цивилни сектор поделили улоге, речено је на овој радионици.
О улози организација цивилног друштва на плану циркуларних миграција говорио је Андрија Младеновић из ЦЕП-а, који је указао на значај креирања Регионалних центара изврсности за циркуларну миграцију ради изградње капацитета за анализе.
ПРОТЕКТА као један од новоформираних Регионалних центара изврсности за циркуларну миграцију, задужена за подручје Јужне Србије, у оквиру овог пројекта, у наредном периоду планира да обави консултације са представницима институција и организација, како би се после тога израдио Регионални Акциони Документ за циркуларне миграције, који би умногоме помогао и допринео развоју локалних политика на ову тему у градовима и општинама на југу Србије.
Када је реч о Србији, која се деценијама суочава са демографским изазовима, пре неколико година Влада је под притиском јавности покренула израду стратегије о економским миграцијама, у којој је фокус био на спречавању одлива становништва. Усвојен је документ ,,Стратегија о економским миграцијама у Републици Србији за период 2021-2027″, у коме је донекле препозната потреба да се миграције посматрају на свеобухватнији начин.