У свечаној сали Града Прокупља, у присуству представника Војске Србије, Министарства унутрашњих послова и јединица Цивилне заштите, представника општина Топличког управног округа, прокупачке Болнице и Дома здравља, командант Окружног штаба за ванредне ситуације Златан Миљковић, одржао је радни састанак поводом 1. марта- Међународног дана цивилне заштите.
Он је овом приликом подсетио да је обележавање 1. марта, као Светског дана цивилне заштите, установљено 1990. године одлуком Генералне скупштине Међународне организације цивилне заштите, са циљем да се скрене пажња широј јавности на витални значај цивилне заштите и развијања свести о значају припремљености за превентивне и самозаштитне мере и поступке у случају елементарних непогода, техничко-технолошких несрећа и других несрећа и опасности.
-Према међународним стандардима, цивилна заштита представља организован одговор државе на опасности које угрожавају становништво, материјална добра и животну средину. Она представља целовит систем и најшири облик организовања, припремања и учешћа становништва у хуманитарним активностима и задацима заштите и спасавања. У Републици Србији, цивилна заштита, после више од две деценије, поново добија на значају и интензивно ради на њеном јачању. Услед честих појава ванредних ситуација, држава препознаје значај и улогу цивилне заштите за успостављање правовременог и ефикасног одговора на све изазове и опасности, рекао је командант Окружног штаба за ванредне ситуације Златан Миљковић.
Како је навео на територији Републике Србије формирано 111 специјализованих јединица цивилне заштите. Основну обуку прошло је око 2900 припадника, који су распоређени у специјализованим јединицама цивилне заштите и то за гашење пожара, спасавање на води и под водом, пружање прве помоћи, РХБ заштиту, спасавање из рушевина и збрињавање. За специјализоване јединице цивилне заштите, које су прошле основну обуку, сваке године се одржавају тренинзи, где се увежбавају и обнављају стечена знања и вештине.
О начину деловања и формирању јединица цивилне заштите, које могу бити опште и посебне немене, говорио је начелник Одељења за ванредне ситуације у Прокупљу и начелник Штаба цивилне заштите за Топлички округ Зоран Ристић. Он је нагласио да су мере Цивилне заштите пре свих, узбуњивање становништва у случају надолазеће опасности, затим евакуација, склањање, збрињавање угрожених и настрадалих, заштита становништва од радио хемијских и биолошких отрова, заштита од техничко технолошких несрећа и заштита и спасавање пострадалих из рушевина.
У оквиру обележавања 1. марта – Међународног дана цивилне заштите, приказана је и видео презентација из деловања Јединица цивилне заштите у Топличком округу током кризних ситуација, углавном њихове активности у гашењу пожара на отвореном и спашавању људи и добара у поплавама.