На десетој седници Скупштине Града Прокупља, која је одржана данас, одборници су усвојили неколико предлога одлука, које су од значаја за несметано функционисање града.
Најпре су разматрани и усвојени, предлог Одлуке о предлогу Влади Републике Србије, за пренос права јавне својине, на грађевинском земљишту, из јавне својине Републике Србије у јавну својину града Прокупља.
-Овде је реч о катастарским парцелама 264/2 и 264/3 КО Прокупље-град и обе су обухваћене Планом генералне регулације града. Прва се налази у делу са наменом „Образовање“, са одређеном допунском наменом и потребна је у циљу привођења планираној намени за изградњу објекта за спорт и рекреацију, ради ефикаснијег вршења послова из надлежности јединице локалне самоуправе из области спорта и рекреације. Друга се налази у делу са наменом „Јавне саобраћајне површине“ и прибавља се у циљу привођења планираној намени, ради изградње локалне саобраћајнице, на којој право има јединица локалне самоуправе, рекла је известилац Весна Живковић, руководилац Одељења за урбанизам, стамбено-комуналне делатности и грађевинарство Градске управе града Прокупља.
Велику пажњу и полемику одборника изазавао је предлог Одлуке о измени одлуке о приступању отуђења непокретности у јавној својини града Прокупља, уместо прикупљањем писмених понуда, путем јавног надметања. Овај предлог се односио на начин продаје простора на коме се некад налазила Мала пијаца. Начелница Градске управе града Прокупља Невена Јовић је за скупштинском говорницом објаснила, да ову одлуку треба подржати, јер се јавио великих број интересената за овај простор и постоји могућност да његова цена буде већа, што је свакако у интересу града.
-Мењамо одлуку, тако да поступак продаје буде спроведен путем јавног надметања, а не писмених понуда. Простор где је била Мала пијаца није продат за 35.000 евра, то је само његова почетна цена, коју су дали проценитељи. Тек када одлука ступи на снагу, поступак продаје ће бити покренут, објаснила је Јовић, демантујући наводе да ће овај простор бити продат по почетној цени.
На овој седници одборници су усвојили и Одлуку о приступању отуђења непокретности непосредном погодбом, уз накнаду и то станова у јавној својини града Прокупља, изграђених у стамбеној згради за колективно становање на катастарској парцели бр.1810/5 КО Прокупље-град и то лицима, којима су додељени у закуп, као избеглим лицима.
Као веома важан, усвојен је и предлог Одлуке о допуни одлуке о Јавном водоводу, а известилац ове тачке, десете Скупштине града Прокупља, био је Милисав Брајковић в.д. директора Јавно комуналног предузећа „Градски водовод“ у Прокупљу.
Он је објаснио да је међу великим потрошачима воде уочен велики раскорак између произведене и дистрибуиране воде.
-Јавно комунално предузеће, ради обезбеђивања веће прецизности у мерењу и систематског праћења потрошње воде и пре истека времена жиговине, о свом трошку, може вршити замену водомера пречника Фи40 и већи, па би нам ова одлука омогућила да замењујемо водомере великих потрошача, како бисмо правилно евидентирали њихову потрошњу, истакао је в. д. директора Јавно комуналног предузећа „Градски водовод“ Брајковић и додао, да би се на овај начин обезбедило и прецизније и потпуније очитавање целокупне утрошене воде и при малим протоцима.
Он је за скупштинском говорницом изнео и податак да у Прокупљу има 7800 водомера.
-У прошлој (2023.) замењено је 768 водомера, а до 01.07.2024. године 633. Планирана је и замена 311 водомера у улицама Милена Јовановића и Арсенија Чарнојевића, што је укупно 944. До краја текуће године биће замењено око 1200 водомера, подвукао је Брајковић.
Одборници Скупштине града Прокупља, подржали су и предлог Решења о образовању Локалне комисије за капиталне инвестиције града Прокупља. Њен председник биће председник Скупштине града Прокупља Дејан Лазић, а чланови, градоначелник Прокупља Мирослав Антовић и начелница Градске управе града Прокупља Невена Јовић.