Статус града за општину Прокупље у Народној скупштини Републике Србије затражио је народни посланик Дарко Лакетић. Kао један од подносилаца Предлога Закона о изменама и допунама Закона о територијалној организацији Републике Србије,иницирао je да и Прокупље уз општину Бор по хитном поступку добије статус града.
Наиме,ово су сада једине две општине које као седишта Управних округа још увек немају статус града који пружа знатне предности у територијаној организацији Републике Србије. Управни округ представља основни субјекат административне деконцентрације власти и административни центар за територијално организовање инспекцијских и других служби државних органа. У Републици Србији,у свим управним окрузима,седишта округа се налазе у највећим јединицама локалне самоуправе које имају статус града. Један,од два у коме није тако,је Топлички управни округ који на подручју које обухвата,нема јединице локалне самоуправе са статусом града. Утврђивање статуса града за општину Прокупље представљаће помоћ у стварању услова за више инвестиција и бољи економски развој. Из прокупачке општине појачан је одлив становништва,посебно младих и стручних људи ка централним подручјима државе и даље ван Србије. То се неповољно одражава на правилан регионални развој земље. Унапређивање статуса наше локалне самоуправе допринеће њеном развоју и пуном коришћењу привредних,кадровских и природних капацитета и стварању услова да постане значајан привредни и економски центар у овом делу наше републике.
Не треба запоставити чињеницу да се Топлички округ налази дуж административне линије са Косовом и Метохијом,што му даје значајну улогу и у безбедоносном смислу. Узимајући у обзир да постоје посебни економски,демографски и географски разлози,Прокупље треба да добије статус града,истакао је у републичком парламенту народни посланик Дарко Лакетић. Он је додао и да је значајан прилив инвестиција који се очекује у 2018. години и планирање буџета окружних седишта са статусом града један од најважнијих разлога за доношење овог Закона по хитном поступку. Свако одлагање могло би само да нанесе штету у виду губитка инвестиција,успореног развоја нашег краја и даљег одлива становништва,нарочито младих и образованих људи,нагласио је Лакетић за скупштинском говорницом у парламенту Републике Србије.