Циљ пројекта "Заједно до интеркултуралности", који се спроводи у општинама југа Србије међу ромском,албанском и бугарском националном мањином је зближавање и интеграција у државне институције,кроз које је најлакше решити све њихове проблеме,чуло се на округлом столу под истим називом одржаном у Општини Прокупље.
– Ромска национална мањина је најугроженија и најсиромашнија у од свих које живе у Србији, рекао је на округлом столу "Заједно до интеркултуралности" у Прокупљу председник Националног савета ромске националне мањине у Влади Србије Витомир Михајловић.
Он је рекао да је 80 одсто одраслих Рома,од неколико стотина хиљада колико их је данас у Србији,потпуно неписмено, да само седам одсто њих заврши средњу школу,као и да проценат незапослености ове популације износи 90 одсто.
Такође је навео да 40 одсто ромских махала у Србији није урбанизовано,да 20 одсто њих нема струју нити изграђену водоводну и канализациону мрежу.
– Схватили смо да је за нас најбитније стварање механизама за институционализовано решавање проблема,казао је Михајловић и додао да се од 2009,када је на Влади Србије усвојена Стратегија за смањење сиромаштва, за ромску популацију учинило много.
Захваљујући формирању Националног савета и помоћи Владе Србије и међународних организација,данас у 80 општина,од 150 колико их има у Србији,имамо координаторе за решавање проблема Рома,казао је Михајловић.
Он је нагласио да у Општини Прокупље,која је и прва у Србији отворила Канцеларију за помоћ Ромима,данас постоје три координатора за ромска питања,као и да су уз помоћ више просветних асистената готово сва ромска деца из наше општине ове године уписана у предшколску установу и основну школу.
– Определили смо се за образовање јер сматрамо да је то најбржи пут за оснаживање и еманципацију сиромашних народа и то се показало исправним,казао је Михајловић и додао да широм Србије Роми имају 184 педагошка асистента.
Округлом столу,који је одржан под покровитељством Општине Прокупље,присуствовали су чланови Општинског већа,представници пројекта PROGRES,студенти,медијатори из Македоније,Хрватске и Турске, као и директори прокупачких основних школа и предшколске установе у Прокупљу.
Поред представника ромске националне мањине скупу су присуствовали и представници албанске и бугарске националне заједнице из општина југа Србије,укључени у пројекат.
Пројекат "Заједно до интеркултуралности" са 39,2 хиљаде евра финансира Европска унија,Влада Швајцарске и Србије кроз пројекат EU PROGRES економске помоћи сиромашним општинама југа Србије.