Једно од најзначајнијих налазишта Винчанске културе на Балкану,али и шире,Плочник, данас су посетили ученици прокупачких средњих школа.
-Данас смо почели са реализацијом пројекта „Од зрна до погаче“. Током 2014. године смо обновили две калотасте пећи у којима успешно печемо хлеб. То је постао део туристичке понуде Плочника и део радионица са школском омладином. Да бисмо заокружили процес припреме хлеба,планирамо да ове године посејемо пшеницу,пожњемо,а затим самељемо и печемо хлеб,рекла је археолог и директор Народног музеја Топлице Јулка Кузмановић Цветковић.
Овом приликом,на земљишту од 100 метара квадратних,које је обрађено дрвеним ралом,обављено је сејање.
-Током читавог пројекта сарађиваћемо са професорима и ученицима Средње пољопривредне школе,који ће са нама пратити читав ток,од сејања до хлеба. Током лета,уколико буде суше,правићемо додоле,уз помоћ етнологије ћемо оживети готово заборављени обред призивања кише,додала је Цветковић.
Најављујући след догађаја овог пројекта она је нагласила да ће се жетва обавити српом од кости и кремених ножића,које ће израдити Видан Димић.
-И сама жетва ће бити догађај средином јула месеца,када је време да се прикупи жито уз помоћ пријатеља и сарадника,уз велику мобу праћену пригодним ритуалима. Потом следи одвајање зрна – врша,а с обзиром на количину жита,планирамо да „млатимо“ дрвеним моткама,да овејемо,сачекамо који дан да се просуши и да о Преображењу мељемо жито и месимо хлеб,истакла је Кузмановић-Цветковић.
Она је подвукла да за млевење планирају да направе жрвањ од камена и глине на основу оних који су откопани на винчанским локалитетима,а први хлеб од ове жетве биће пропраћен одговарајућим програмом.
Како је овом приликом најављено читав процес од зрна до погаче биће временски детерминисан,с јасним датумима како би Плочник могла да посети публика,која је заинтересована за живот и дешавања у неолиту. Сарадници овог пројекта,како сазнајемо биће археолози из наше земље,Средња пољопривредна школа,неколико фирми које се баве производњом жита и хлеба,мештани Плочника,АД „Планинка“ из Куршумлије и Туристичка организација Прокупља.
-Наш циљ је да испратимо процес,израчунамо време вегетације,принос,све што се да забележити. Цео ток ћемо снимити видео камером,тако да накрају можемо да монтирамо документарни филм. Циљ нам је такође да покажемо још једну димензију живота у неолиту,за туристе и све путнике намернике,као и за житеље Топлице које занима прошлост. Рачунамо да ће број посетилаца Плочника знатно надмашити број од близу 850. колико је забележено током сезоне 2014. године,нагласила директор Народног музеја Топлице,археолог Јулка Кузмановић Цветковић,која годинама ради на истраживању овог археолошког локалитета и оживљавању села из доба Винчанске културе.