Град Прокупље је, у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја и Завода за унапређење саобраћајног образовања и васпитања, организовао дводневни семинар за наставано особље, из школа са територије града Прокупља. Назив овог стручног семинара је „Саобраћајно образовање и васпитање у контексту референтног оквира компетенција ученика за безбедно учешће у саобраћају“.
Семинар је акредитовала Агенција за безбедност саобраћаја и Завода за унапређење саобраћајног образовања и васпитања, са циљем да се наставно особље припреми да ради са децом на подизању свести, знања, навика и вештина, за безбедно учешће у саобраћају.
-Циљ нам је да одржимо 20 оваквих семинара у целој Србији, а циљна група су учитељи и наставници, како би што ефикасније и боље радили са децом. Међутим, циљ није само едукација, већ и мотивација наставаног особља, да се што више укључе у ову тему. То је посебно важно, јер код нас у просеку, на месечном нивоу, изгубимо једно дете у саобраћају, најчешће као путника у возилу. Са друге стране, када сагледамо статистику од 2018. до 2022. године, можемо закључити да деца најчешће страдају после осме године старости. То се дешава онда када самостално почну да иду у школу, рекао је предавач проф. Милош Пљакић.
Он је навео да поред родитеља, који су најважнији субјект када је у питању безбедност деце у саобраћају, такође су важни и учитељи, јер су они такорећи други родитељи деци у школи.
-Родитељи морају да се посвете развоју ставова, схватања и одговарајућег понашања деце у саобраћају, а учитељи то морају да надограђују. Такође, сви ми морамо да имамо ту одговорност, како бисмо постигли заједнички циљ националне стратегије за безбедност саобраћаја, а то је да 2030. године, немамо погинуле деце у саобраћају, нагласио је предавач проф. Милош Пљакић.
Ово је само једна у низу акција, које спроводи Град Прокупље, како би допринео томе да деца буду што безбеднија у саобраћају.
-Безбедност деце у саобраћају нам је у самом врху приоритета. Локална самоуправа улаже значајне напоре на унапређењу безбедности деце у саобраћају. Овакве едукације су само један део тих напора, који укључују и поделу бесплатних ауто седишта за бебе, као и постављање успоривача саобраћаја и одржавање вертикалне и хоризонталне сигнализације у околини школа, на територији наше општине, подвукли су у локалној самоуправи.