Историјска трибина под називом „Присаједињење Војводине Краљевини Србији 1918. године и Гвоздени пук“, коју је организовао Народни музеј Топлице у сарадњи са Архивом Војводине и Историјским архивом Топлице, изазвала је велико интересовање прокупачке публике. Предавач на ову тему био је проф. др Саша Марковић, декан Педагошког факултета у Сомбору, иначе рођени Топличанин.
Он је у свом излагању на ову тему истакао да је Други пешадијски пук „Књаз Михаило“ 1918. године ослободио Банат.
–Пробојем Солунског фронта и ослобођењем територије Србије, српска војска је кренула у остваривање ратног плана прокламованог 1914. године Нишком декларацијом. На северним границама, пред српском војском се налазила територија Војводине, у којој је живео велики број Срба. Напредовање српске војске кроз Срем, Банат, Бачку и Барању, било је условљено великим простором, који је требало заузети са релативно малим бројем војника. Овај задатак био је специфичан због чињенице да Срби нису чинили већинско становништво, већ су то били Мађари, Немци и Румуни. Истовремено са напредовањем српске војске кроз Војводину, текао је процес политичког организовања српског народа, који је имао за циљ сазивање Велике народне скупштине, на којој је проглашено уједињење Војводине са Краљевином Србијом, нагласио је професор Марковић.
У име домаћина овог скупа, Народног музеја Топлице, историчар Дарко Жарић је овом приликом истакао да ће се сарадња са архивима наставити и да ће оваквих предавања и трибина бити и убудуће, јер Прокупчани воле своју историју и никада им не досади да изнова слушају о подвизима јунака чувеног „Гвозденог пука“.