У Народном музеју Топлице, у оквиру овогодишњих славских свечаности, отворена је изложба ,,Ризница храма Светог Великомученика Прокопија у Прокупљу”. Аутори, ове веома вредне и значајне изложбе, су јеромонах Игњатије Ђорђевић и свештеник Далибор Видић, управник Музеја црквених старина епархије нишке. Сарадници на истој су били музејски саветник, историчар Дарко Жарић, виши кустос, историчар уметности Драган Поповић и кустос, историчар Маја Димић.
-Цела ризница има око 90 и нешто икона и једна је од најбогатијих у нишкој епархији. Овде се налазе свега 33 што се тиче каталога и поставке, због самог простора. Најзначајније су иконе Николе Апостоловића, са првог иконостаса прокупачке цркве из 1816. године, затим комплет тадашњег иконостаса из 1846. године, рад Косте Крстева из Велеса. Имамо укупно десетак аутора 19. и почетка 20. века и једно 5 или 6 анонимних сликара, рекао је јеремонах Игњатије говорећи о томе шта садржи ова богата поставка.
Према његовим речима, она је плод заједничког рада прокупачког Музеја, Црквене општине Прокупље и Музеја црквених старина православне епархије нишке. Организована је у спомен градске славе Светог Великомученика Прокопија, али и једног важног јубилеја, прославе 1090. година постојања прокупачког храма.
-Пре 90 година, 1934. прослављена је у Прокупљу на величанствен начин 1000-годишњица храма. Том приликом Прокупље је посетио патријарх Варнава и краљ Александар Карађорђевић. То је било његово последње појављивање пред атентат у Марсеју. Вечерашња изложба посвећена је између осталог и том јубилеју – 1090. година храма, додао је управник Музеја црквених старина епархије нишке, свештеник Далибор Видић.
Он је навео да се на изложби могу видети предмети из ризнице прокупачке цркве, од којих се посебно издваја реликвијум моштију Св. Ђорђа.
-Мошти овог свеца су у новом кивоту, а стари се чува у делу црквених старина.
Ту су и престони, филигрантски крстови, које су радили локални кујунџије, златари и мајстори, половином 19. века. Највећа збирка су иконе, а свакако најзначајнија је она из 1816. године, рад Николе Апостоловића. То су први барокни прикази неких светитеља на простору Југоисточне Србије, најстарији који су овде сачувани, рекао је свештеник Видић.
Приликом истраживања материјала за ову изложбу, дошло се и до седам аутора који су осликавали иконе, које се данас чувају у прокупачкој Цркви.
Ту је и велики број фотографија, архивалија, а изложба прати и континуирано постојање култа Светог Великомученика Прокопија, који на просторима Југоисточне Србије постоји од 4. века до данас.
-Она прати и историјат храма, а његова прошлост је нажалост, обележена страдањима. Сваки пут када је народ преживљавао неко страдање, то се дешавало и прокупачкој цркви, па она у извесном смислу представља и страдање народа Прокупља и околине. Прво велико страдање након прве Сеобе, друго након друге и последње 1841. године након Нишке буне, када је насликан садашњи иконостас, који се у прокупачкој цркви чува, подвукао је свештеник Далибор Видић, управник Музеја црквених старина епархије нишке, представљајући важност онога што представља прокупачка црква кроз своје постојање.
Изложба ,, Ризница Светог Великомученика Прокопија у Прокупљу”, биће отворена до октобра ове године, када ће у прокупачком Музеју бити организован и научни скуп о храму Св. Прокопија. Том приликом биће представљена и монографија о овој светињи, али и другим светињама у Топлици и Косаници.
Отварању ове изложбе у Прокупљу, поред бројних посетилаца, присуствовали су и Његово Преосвештенство Митрополит епархије нишке Арсеније и градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.