У оквиру 52. „Драинчевих сусрета песника“ који се ових дана одржавају Топлици у галерији Народног музеја Топлице у Прокупљу отворена је изложба посвећена Душану З. Милачићу знаменитом Србину и Топличанину, песнику, романисти, преводиоцу, културном прегаоцу чији је стваралачки рад обележио раздобље између два светска рата у Србији.
О Душану З.Милачићу и његовој великој стваралачкој енергији и прегнућу на отварању говорио је аутор изложбе Јован Младеновић музејски саветник у пензији, који је захваљујући богатом искуству знању и напору успео да сачини ову импресивну поставку и прикупи мноштво значајних докумената, фотографија, списа и научних радова који на најбољи начин осликавају рад, живот и стваралачки рад Милачића.
–Живот Душана З.Милачића, једног из познате јуначке породице Милачић, који су се у Првом светском рату окитили са четири Карађорђеве звезде, због свог јунаштва у одбрани слободе Србије, могао би да се укратко опише као узбудљив „роман река“, казао је Јован Младеновић и додао да је тај живот био толико богат и необичан испуњен разним животним изазовима које је он на најбољи начин искористио ставивши своје знање и искуство у службу отаџбине.
Младеновић је нагласио да се ради о знаменитом културном раднику, дугогодишњем професору факултета, управнику Народног позоришта у Нишу и Београду и оснивачу и дугогодишњем управнику Народне библиотеке Србије у Београду, који је био неправедно запостављен и заборављен од српске јавности.
О Милачићу је говорио и рецензент изложбе Горан Максимовић који је истакао да Милачића под хитно треба вратити у културни живот Србије и да је изложба њему у част уприличена један од добрих начина да се то учини и да се јавност у Србији подсети на све велико и добро што је тај човек током свог живота чинио за културу и просвету Србије на тај начин заувек задуживши српски народ.
Он је подсетио да је Душан З.Милачић рођен у Топлици 1892. Године у Мердару у Топлици, да је човек из народа који припада генерацији српске интелектуалне елите која се током Великог рата нашла у одбрамбеним редовима Српске војске, а касније се школовала на универзитетима у Француској.
Такође је истакао да по свом делу Милачић спада у ред наших најплодотворнијих романиста, а да је у свету познат као балзаколог и врстан познавалац француских писаца .
–Преводио је са француског на српски језик Игоа, Бодлера, Балзака , Диму и друге познате француске песнике и писце, био одличан познавалац француске културе, а и сам је писао поезију, казао је Максимовић нагласивши да се на изложби налазе два његова литерарна драгуља, две докторске дисертације о Балзаку на француском језику које до сада никад нису преведене на српски.
Такође је нагласио да је после Првог светског рата Душан З.Милачић много учинио за просвету и културу Србије, као оснивач и предавач на универзитету у Нишу и Београду, управник позоришта у Нишу и Београду и до 1965 године, до његовог одласка у пензију и управник Народне библиотеке Србије, у чијој обнови је и учествовао након бомбардовања и њеног уништењу у Другом светском рату.
Максимовић је подсетио да је Милачић много учинио за просвету као професор нишке Гимназије од 1920. до 1924. године и тих година и као управник нишког позоришта „Синђелић“ које је у то време имало 40 премијера годишње, што је незамисливо и за данашње позоришне стандарде.
Горан Максимовић је овом приликом пренео иницијативу учесника овогодишњих „Драинчевих сусрета песника“ да се у знак поштовања према великом уметничком делу и стваралаштву Милачића, због његовог немерљивог доприноса утемељењу и развоју српске културе, просвете и уметности, као знак захвалности његових Топличана подигне спомен биста на платоу великана на Хисару у Прокупљу.
На тај начин Душан З. Милачић би се као раван придружио бистама топличких великана песника Радета Драинца и сликара Боже Илића чије су спомен бисте сада тамо.
На изложби посвећеној Душану З. Милачићу, који Прокупчани могу да погледају у Народном музеју Топлице, вредни експонати, књиге, фотографије и списи сведоци једног прошлог и духом богатог времена, изложени су на 23 паноа и у три музејске витрине.
Поводом изложбе штампан је и јако богат и одлично урађен каталог који ће на најбољи начин посетиоце увести у живот и рад овог знаменитог Топличанина.