Отварањем изложбе о историјату Народног музеја Топлице, поводом 75 година постојања и успешног рада, запослени у овој установи културе обележили су важан и значајан јубилеј.
Према речима директорке прокупачког Музеја Љиљане Красић, ово је била лепа прилика да се сарадници и пријатељи окупе и размене сећања на време и догађаје, који су обележили рад ове установе.
Отварајући изложбу, коју су припремили радници Музеја, она је подсетила на некадашње многобројне изложбе, стручна предавања, научне скупове, промоције књига, концерте, духовне разговоре и трибине, али и људе, који су били део свега тога.
–Ту су наравно и креативне радионице за ученике основних и средњих школа, који су учествовали у манифестацији „Музеји за 10“, затим „Дани европске баштине“, потом свечаности поводом обележавања градске славе Свети Прокопије и још много лепих и богатих програма, које је Музеј организовао, заједно са својим пријатељима и сарадницима, рекла је директорка Красић.
Она је истакла да је ова установа из средстава Министарства културе и информисања и Града Прокупља, у периоду од 2017-2018 године добила нову фасаду, столарију и кров, а у 2019. и нову електричну мрежу и видео надзор.
–Музеј и сам град су богатији од ове године и за Спомен собу „Гвоздени пук у ослободилачким ратовима Србије од 1912.-1918“, коју је отворила потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић, заједно са градоначелником Прокупља Миланом Аранђеловићем 13. маја 2021. године, додала је Красић.
Спомен соба „Гвоздени пук у ослободилачким ратовима Србије 1912.-1918.“ саставни је део Спомен парка „Гвозденом пуку“ у Прокупљу, који је подигнут на месту одакле су топлички јунаци 7. октобра 1912. године кренули у вечну славу. У овој соби изложени су сачувани предмети, фотографије и друга историјска документа, која су припадала јунацима најхрабрије, а уједно и најодликованије јединице у српској војсци. Пројекат санације и адаптације постојећег објекта и комплетно опремање спомен собе подржало је и финансирало Министарство културе и информисања и Министарство правде.
–Овим лепим поводом, не можемо, а да не поменемо и Галерију „Боже Илић“, али и најважнија археолошка налазишта у Плочнику и на Хисару. Године 2009. формиран је и Архео парк Плочник, како би се посетиоцима представили резултати истраживања, као и неолит уопште. Археолошка истраживања средњевековног града Хисара 2021. обновљена су после више од 30 година. Реализована су четири истраживачка пројекта, три заштитног карактера и једно систематско-сондажно, у трајању од скоро шест месеци, подвукла је директорка Музеја.
Сва три пројекта заштитних истраживања финансирала је локална самоуправа, док је систематско-сондажна, финансирало Министарство културе и информисања Републике Србије.
–Објекат, који је резултат археолошких ископавања и истраживања, планирамо да реконструишемо зидањем и конзервирањем, у циљу очувања и заштите културне баштине, као и промоције и развоја туризма кроз културу нашег града. Музеј јесте центар културе Прокупља и Топлице и зато вам се захваљујем што сте дошли да заједно обележимо велики и важан јубилеј Народног музеја Топлице, закључила је директорка прокупачког Музеја Љиљана Красић.