Народни музеј Топлице, представио је врло вредну и значајну монографију „Ратници Гвозденог пука”, историчара музејског саветника Дарка Жарића из Прокупља у Српском културно – информативном центру СПОНА у Скопљу.
На промоцији су, поред аутора монографије, о чувеном српском Другом пешадијском пуку „Књаз Михаило”, познатијем као „Гвоздени пук”, говорили и директорка Народног музеја Топлице Љиљана Красић, кустос историчар Маја Димић и представник СПОНЕ Милош Стојковић. У име српске Амбасаде у Скопљу, присутне је поздравио саветник Милош Пурковић.
-Ово је прва књига из едиције „Баштина“ Народног музеја Топлице, која је представљена ван граница Србије, а да говори о чувеном пуку српске војске. До појаве моје монографије, о овом најодликованијем пуку српске војске, писали су и Добросав Туровић и пуковник Мирко Добричанин, чије књиге нису представљене ван граница наше земље, рекао је аутор монографије „Ратници Гвозденог пука“ Дарко Жарић и изразио задовољство што је Амбасада Србије у Македонији, на свом инстаграм налогу, представила његову промоцију, којом је обележена велика победа српске војске над војском Османлијске царевине.
-Тога дана пре 111. година српска војска победила је у Кумановској бици захваљујући јуришима Гвозденог пука, а 26.10. 1912. године свечано је ушла у Скопље. Они ,,Гвоздени“, никога се и ничега нису плашили у тој бици, као и током ратова 1912-1918. Године. Кумановска битка вођена је у току Првог балканског рата, 23. и 24. октобра 1912. године у близини Куманова, између српске и турске војске. Велика победа код Куманова била је прва српска победа у Првом балканском рату и означила је скори крај турске владавине на Балкану.
Директор Народног музеја Топлице Љиљана Красић је овом приликом нагласила да Прокупље чува и негује традицију ослободилачких ратова и чувеног „Гвозденог пука“, па се тако може похвалити и Спомен парком и Спомен собом, посвећеним овом пуку српске војске, који су отворени 2018. и 2021. године.
О важности и значају „Гвозденог пука“ у Скопљу говорила је кустос историчар Маја Димић.
-„Гвоздени пук”, у који су мобилисани војни обвезници из јуначког Топличког округа, учествовао је у најзначајнијим биткама током ратова за ослобођење и уједињење 1912-1918. године – Кумановска битка (1912.), битка на Брегалници (1913.), Церска битка, бој на Дрини и Колубарска битка (1914.), Горничевска битка (1916.) и остале борбене операције на Солунском фронту (1916-1918.), подсетила је Димић.
Она је нагласила да је ратна застава славног „Гвозденог пука”, била најодликованија застава у српској војсци, при чему је ова ратна јединица такође изнедрила и борце са највећим бројем војних одликовања – чак 229 припадника је понело орден Карађорђеве звезде са мачевима, а Медаљом за храброст је, само 1918. године, одликовано 982 војника Другог пешадијског пука „Књаз Михаило”.
Припаднице славом овенчаног „Гвозденог пука” биле су и Милунка Савић и Флора Сендс, једине жене носиоци Карађорђеве звезде са мачевима.