У организацији Пољопривредно стручне службе Прокупља ( ПССС), на школској економији Пољопривредне школе “Радош Јовановић Сеља” одржана је манифестација “Дани поља кукуруза”. Осим ученика и професора школе, саветодаваца ПССС, данашњој манифестацији присуствовао је и заменик градоначелника Прокупља Дејан Тонић. На огледном пољу посетиоци су могли да виде род и квалитет зрна 25 хибрида кукуруза из пет семенских кућа Србије.
-Ово је друга овогодишња манифестација посвећена кукурузу. Пре неколико дана пољопривредницима у селу Доње Црнатово у општини Житорађа показали смо који хибриди кукуруза, уз примену свих агротехничких и заштитних мера, дају најбоље производне резултате. То смо сада показали и ученицима Пољопривредне школе и професорима, изјавио је саветодавац у ПССС Прокупља Радован Бјелица.
Према његовим речима ове године кукуруз на огледним пољима у Топлици налазио се на површини од три хектара.
Говорећи о овогодишњем роду Бјелица је истакао да је ово једна од најбољих родних година у последњој деценији и да се приноси кукуруза у зрну у просеку крећу до 7.000 килограма по хектару.
На појединим парцелама где је сетва обављена у оптималном року, одабран прави хибрид и примењене све агротехничке и заштитне мере приноси се крећу и до 12.000 килограма по хектару.
Професор пољопривредне групе предмета у Пољопривредној школи Иван Ерић наглашава да је за сваку похвалу што је успостављена сарадња између школе и ПССС и да је она посебно дошла до изражаја током ове године.
-На огледном пољу се тачно могло видети који хибриди кукуруза на нашем подручју могу да дају најбоље производне резултате. Одржавање оваквих манифестација доприноси да прокупачки и топлички ратари могу на лицу места да се увере шта све треба да се уради како би се добио добар и квалитетан род. Данашња презентација 24 хибрида је показала какве предности у производњи дају савети стручњака и рад на самом пољу, рекао је Ерић.
На овој манифестацији речено је и то да је на подручју Прокупља, Блаца и Куршумлије берба кукуруза обављена на површини од 20, а Житорађи 50 одсто.