Полагањем венаца на спомен обележје палим борцима у Народноослободилачком рату од 1941. до 1945. године, у Прокупљу је данас обележен 9. октобар, дан када је град ослобођен у Другом светском рату. Тог дана 1941. године, партизани из Топлице организовали су напад на Прокупље, како би ослободили заточене родољубе. Овом акцијом Топличани су још једном показали храброст и слободољубље народа овог краја, јер се тада готово нико у поробљеној Европи, није супротставио немачкој сили.
Тим поводом код споменика ослободиоцима, окупљенима се обратио градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.
-Поштовани припадници Војске и полиције, поштовани представници СУБНОРА-а и других борачких организација, драги ђаци основних и средњих школа, грађани Прокупља. Данас, 83 године након тог 9. октобра 1941. године, са поносом се сећамо топличких хероја, који су храбро устали против окупатора и Прокупљу удахнули слободу, када је цела Европа дрхтала под фашистичком чизмом, рекао је градоначелник Антовић.
Он је навео да је споменик палим Топличанима у Другом светском рату сведочанство и почаст херојским синовима, који су у крвавим сукобима од 1941. до 1944. године, бранили част своје земље и дали своју младост за најсветлији циљ, за слободу.
-Борба против вишеструко надмоћнијег непријатеља се водила пуне четири године. За слободу, тај светли симбол српског народа, који иде упоредо са њим кроз све векове постојања наше отаџбине. Зато са поносом можемо да кажемо, да нема места ни дана у години да неки део Топлице нема сећање на победу и битку за слободу. Ми, са захвалношћу што живимо у слободи, обележавамо те дане и датуме, певамо и причамо о њима, чувајући тако у нашим срцима дивхероје. Храброст и жртвовање наших предака у Другом светском рату нису били узалудни. Они су се изборили за слободу, дали нам отаџбину да је чувамо и предамо новим генерацијама, бољу, успешнију и увек слободну, истакао је градоначелник Прокупља Антовић.
Он је нагласио да се рат завршио победом слободарских снага, а да је резултат наша слобода, мир и наша захвалност прецима, који су најбоље знали колико је висока цена слободе и како је њена вредност немерљива.
-Топлица је током Другог светског рата дала 20 народних хероја, а ми, памтећи њихово јунаштво и негујући сећање на народноослободилачку борбу, за будућа поколења, градимо бољи живот у слободарској Топлици. Чувајући сећање на њих градимо вечне споменике, нагласио је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.
Он је подвукао да сматра, да је Прокупље и цела Топлица данас боље место за живот, чему је допринео, пре свега, одговоран и домаћински однос према раду.
-Руководство Града Прокупља уложило је велики напор, уз несебичну подршку председника Републике и целог руководства наше земље, да се наш крај развија и напредује на свим пољима, што отвара нове могућности за све наше грађане. Још једном велико хвала херојима и борцима за слободу, а наш заједнички задатак је да сви заједно са још више снаге и ентузијазма градимо нашу Топлицу и Прокупље, подвукао је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић, обраћајући се присутнима испред споменика ослободиоцима у Народноослободилачком рату од 1941. до 1945. године.
У програму обележавања овог значајног историјског датума учествовали су и хор Музичке школе „Корнелије Станковић“ и чланови Књижевне омладине Прокупља. Павле Ранђеловић је говорио стихове „Вечној Сербији“ Јована Дучића, а Ивана Ђурковић „Крваву бајку“, која је обележила Други светски рат, као најмрачнији сценарио српске историје.