Поводом Видовдана у манастиру „Топличка Грачаница” у Конџељу данас је служена свечана архијерејска литургија за покој душа свим палим јунацима за слободу Србије, од Косовског боја до последњих српских ратова крајем 90. година прошлог века, а одржан је и традиционалан Светоплички видовдански сабор коме је присуствовало мноштво грађана из Топлице и околних места, обележавајући тако један од највећих православних српских празника.
Свечану литургију са свештенством топличким служио је Владика нишки Арсеније, а литургији је присуствовао и начелник Топличког округа Златан Миљковић.
На свечаности након литургије Миљковић је поздравио све присутне међу којима су били поред Владике Арсенија и командант Треће бригаде копнене војске бригадни генерал Слађан Стаменковић, градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић са сарадницима, представници Општине Блаце домаћини овогодишњег сабора, као и представници општина Куршумлија и Житорађа, представници Удружења Топличана из Београда и Ниша, представници полиције и бројних установа културе, привредници и други из Топличког краја.
–Сваки народ има један дан у историји који сматра важнијим од свих осталих а за нас Србе је најважнији датум је 28. јун – Видовдан који је тако светао и тако мрачан као ни један други дан у памћењу српског народа, казао је начелник Топличког Округа (ТО) Златан Миљковић.
Он је подсетио на историјске догађаје и Косовски бој и коме је, како је истакао, Кнез Лазар испунио светосавско српско Јеванђеље “Све за Христа – Христа ни за шта” и поделио нашу историју на два дела на ону пре и ону после Косова.
–Те 1389. на Косову се бранила на само Србије већ и читава Европа, исто као и 1914. и много година касније, у другом светском рату, увек су Срби били на правој страни истине и слободе, истакао је Миљковић. Такође је подвукао, да и данас после толико векова српски народ још увек живи, креће се, постоји и гледа себе кроз Видовдан.
–Међутим колико год овај дан био светао, толико је и таман за Србију, јер су на тај дан 1921. године неки покушали да убију нашег краља Александра Карађорђевића, а 2001. године на Видовдан неки су изручили Хашком Трибуналу Слободана Милошевића, свог два пута од народа изабраног председника, тако да се на Видовдан све види и свака истина изађе на видело, рекао је Златан Миљковић.
–Српски народ јасно види ко је „вера а ко невера“, а Видовдан је огледало пред којим стојимо и пред којим се питамо чиме ћемо то судњег дана изаћи пред Лазара, Милоша и остале часне косовске јунаке, закључио је начелник Топличког округа Златан Миљковић честитајући празник свим присутним грађанима.
Присутне су у име домаћина овогодишњег сабора Општине Блаце, поздравили заменик председника Општине Блаце Никола Милинчић и председник Скупштине те Општине Дејан Мијајловић.
На свечаности у оквиру традиционалног „Светопличког видовданског сабора“ начелник Златан Миљковић заједно са Владиком Арсенијем најзаслужнијим појединцима и установама из топличког краја уручио је „Видовданске повеље” са именима славних косовског јунака.
Повељу „Царица Милица“ добила је Петра Спасојевић пијанисткиња из Куршумлије, освајач више од 30 награда на међународним такмичењима у клавиру, повељу „Милан Топлица“ добио је Жикица Јовановић филмски редитељ и сценариста из Прокупља, који је стекао светску славу као вишеструки победник на многим међународним филмским фестивалима кратког метра, повељу „Бошко Југовић“ припала је Дејану Андријашевићу, дипломираном инжењеру архитектуре родом из Куршумлијске Бање, који је својим радом и залагањем као врстан привредник учествовао у свим акцијама за помоћ свом завичају. Повеља „Југ Богдан“ припала је Радету Вучковићу славном композитору, песнику и кантаутору из Куршумлије, повеља „Цар Лазар“ припала је Ковид амбуланти прокупачког Дома здравља која је дала немерљив допринос нормалном функционисању друштва у ситуацији пандемије корона вируса, а повеља „Иван Косанчић“ Горану Тодићу успешан привреднику из Блаца, власнику фирме „Тоди“.
У наставку сабора одржан је културно забавни програм у коме су сплетом игара из околине Лесковца госте забављали представници млађе фолклорне групе КУД из Блаца, затим извођач изворне народне музике Ксенија Стојиљковић са песмом из косовског краја, гуслар из Куршумлије Новак Миленковић и глумац прокупачког позоришта „Хранислав Драгутиновић“ Срђан Живковић који је извео беседу Проте Матеје -Ненадовића.
Уручене су и награде за најуспешније литерарне радове основаца из Топличког округа који су писани на тему родољубља.
У оквиру Топличког сабора промовисана је и идеја о изградњи спомен комплекса јунаку Топличког устанка, једном од славних вођа устанка, поручнику Димитрију Беговићу, команданту Јабланичког одреда, који је јуначки погинуо и за слободу Топлице и Србије жртвовао целу своју породицу, жену и четворо деце.
На трибини која је тим поводом организована о легендарном команданту Беговићу говорио је професор Политичких наука у Београду, академик Драган Симеуновић, потомак Беговићев, а о идејном решењу и изградњи спомен комплекса на Радан планини, у чијем саставу ће бити спомен обележје и капела говорили су аутор и вајар Драган Раденовић и финансијер прве фазе радова на споменику, коју је помогло и српско министарство трговине, туризма и телекомуникација привредник из Куршумлије Дарко Орбовић.
Данас је одржан и први састанак Организационог одбора за изградњу тог спомен обележја коме су присуствовали начелник Топличког округа, аутори и финансијери као и представници топличких општина.
У оквиру Видовданског сабора промовисан је и 14. број часописа за културу и друштвена питања „Топлички венац“ , за кога је уредник Драган Огњановић рекао да је огледало свега онога лепог што се на пољу културе и писане речи дешавало у протеклом периоду.