У порти манастира „Топличке Грачанице” у Конџељу надомак Прокупља, данас је одржан Светоплички Видовдански сабор, који се традиционално у част Видовдана обележава сваке године деценијама уназад.
Свечаност је почела празничном литургијом коју је у присустви великог броја житеља Топличког округа и представника власти топличких општина и Прокупља, у цркви „Светих Архангела Михајла и Гаврила“ –Топличкој Грачаници, служио отац Мардарије игуман манастира „Свети Јован“ у Поганову, а саслуживали су намесник Топлички протојереј саврофор, отац Слободан Петровић, отац Симеон настојатељ манастира „Свети Никола“ у Куршумлији, отац Никола Илић протејереј старешина храма „Свети Прокопије” у Прокупљу, отац Александар свештеник у Житорађи и отац Филип свештеник у Малој Плани.
Присутне, међу којима су били представници Српске православне Цркве, Војске Србије, Полиције, представници власти Града Прокупља и топличких Општина, представници Удружења Топличана из Београда и Ниша, представници Удружења палих бораца од 1990. до 1999. године из Београда са председницом удружења Добрилом Копривицом који су на сабор дошли у великом броју, најпре је поздравио начелник Топличког управног округа Златан Миљковић који је рекао да је мало датума у српској историји који се својом величином, значајем и симболиком могу поредити са Видовданом.
-Од Косова до данас било је много важних битака, много прекретница и важних догађаја везаних за Видовдан због чега овај дан има не само религијску већ и националну, заветну и симболичку вредност, истакао је Миљковић и подсетио „да су се на данашњи дан 1389. године десиле две најважније ствари у нашој историји, једна је војничка победа коју смо вековима славили као пораз, а друга смрт цара Лазара коју смо у истом том периоду славили као победу за све то време и о једном и другом догађају знајући врло мало, нагађали измишљали, стварали митове који су нам мало помало преузели историјску стварност и због којих смо заборавили да одамо праву пошту онима који се на Косову јесу борили, јесу победили и јесу погинули за отаџбину“.
Подсећајући на тај славни део српске историје и историјске чињенице везане за јунаштво Милоша Обилића и погибију цара Мурата, Миљковић је истакао да никада више не смемо да дозволимо да заборавимо хероје, српске родољубе које смо због других или због политичких интереса морали да заборавимо и да их се одрекнемо.
Он је истакао да је Видовдан прилика да се сетимо и наших савремених јунака који су пре 24 године попут славних предака бранили Србију и свој народ, наглашавајући да је прави пример таквог јунака генерал Владимир Лазаревић, као и да неки наши јунаци још увек леже у туђинским казаматима само због љубави према свом народу и својој отаџбини.
Златан Миљковић је подсетио на чињенице које говоре да је Србија кроз историју била најача кад је била јединствена и најслабија кад је била разједињена, тако да су поделе остале наш усуд.
-Због те неслоге многи српски властелини били су на страни Турака у Косовској бици и то је лекција коју нам сваки Видовдан саопштава. Због свега тога ми данас морамо бити јединствени, уједињени око основних државних интереса. Не смемо се гложити и растурати на ситне парчиће који су лак плен непријатељу, рекао је Миљковић и подсетио да традиција мора да се негује, а жртве да се памте, како би будућим генерацијама оставили путоказ како се треба борити за ову земљу и како се морају ценити жртве оних који су себе дали за ову државу и за овај народ.
-Морамо на светлим примерима косовских јунака да васпитавамо децу у славу свих који су своје животе дали борећи се за слободу Србије, закључио је начелник Топличког управног округа Златан Миљковић.
Ове године Видовданску повељу „Цар Лазар“ добио је генерал у пензији Владимир Лазаревић, који је јунак у рату 1999. године када је ратовао заједно са двојицом својух синова. За ратне заслуге одликован је орденом „Ратне заставе“. Генерал Лазаревић је био на положају начелника Копнене војске Србије и командовао најелитнијим и херојским јединицама које су стекле вечну славу у одбрани земље од НАТО агресора.
Видовдансхка повеља „Југ Богдан“, припала је проф. др Дејану Антићу за научни рад у коме се највише бавио историјом југа Србије крајем 19. и почетком 20. века, посебно обрађујући питање страдања Југа Србије, под окупацијом Бугара у Првом и Другом светском рату, као и страдања за време Топличког устанка 1917. године.
Повељу „Милан Топлица“ добио је потпуковник Борко Бућковић командант 310. Инжињеријског батаљона 3. Бригаде Копнене војске и командант гарнизона Прокупље чија је војна јединица, добила признање најбољег батаљона Копнене војске за прошлу 2022. годину и у више наврата пружала подршку и помоћ становништву у Топличком округу округу, приликом природних непогода.
Видовданску повељу „Косанчић Иван“, ове године добио је Радослав Сретеновић, први ревизор Србије, који је врло активан на пољу контактирања у овој области у свету и са земљама окружења, који се близу четири деценије потврђивао и стицао драгоцено искуство у области практичне економије.
Овогодишњи носиоци Видовданских повеља „Царица Милица“ су проф. Др Лелица Тодоровић професор струковних студија, доктор медицинских наука, специјалиста интерне медицине која од 2007. године, ради као професор струковних студија на Високој медицинској школи струковних студија „Милутин Миланковић“ у Београду и др Биљани Петровић, специјалисти неурологије и раднику Дома здравља Куршумлија која је присутна на многим едукацијама на нивоу Србије и ван ње и активно учествује у спољашњем оцењивању здравствених установа широм Србије.
На признањима се у име награђених захвалио генерал Владимир Лазаревић који је рекао да му је част и привилегија да је учесник Видовданског сабора и добитник за њега тако значајног признања.
-Признања која додељује Топлички округ и која носе имена славних јунака из Косметске свесрпске историје су и симболична, а њихова симболика се огледа у томе што је Топлички управни округ један од најстрадалнијих округа и округа који су се највише жртвовали за одбрану нашег Космета, рекао је генерал Лазаревић. Он је подсетио и да је прва жртва НАТО бомбардовања 1999. пала у Прокупљу у касарни, као и да је 47 војника и полицајаца из Топличког округа погинуло у НАТО агресији.
-Ово признање прихватам и као признање свим припадницима легендарног Приштинског корпуса славне Треће армије копнене војске Србије. То је признање и онима који су се нашли на бојишту стратегијске одбране земље на светој земљи Лазаревој на Космету, онима који су преузели обавезу да својим животима одбране своју земљу, нагласио је генерал Лазаревић.
Лазаревић је подсетио на дане НАТО агресије и јуначку борбу Приштинског корпуса у чијем су саставу су неке јединице биле изложене директној ватри и које су у фронтовској борби успеле да сачувају слободу и границе своје домовине, истичући јунаштво војника са Кошара који су у тој борби за одбрану домовине дали своје младе животе. Генерал Лазаревић је навео „да је то била најсуровија и најмонструзнија агресија НАТО снага не неку земљу у новијој историји“ и да је у настојању да уништи Србију НАТО против нас водио све врсте ратова, укључујући и нуклеарни и хемијски рат ниског интезитета, због чега и данас од последица употребе нуклеарног оружја људи у Србији у великом броју обољевају и умиру од карцинома“.
-И на овај свети дан се питамо зашто су то урадили, дали да би обележили 50. годишњицу НАТО пакта или зато што је то Медлин Олбрајт обећала Албанцима на Космету. Све у свему на светој српској земљи остали су белези јунаштва, широм Космета из чијих хумки данас ничу косовски црвени божури. Наша истина о другом Косовском боју 610. година касније остаће занавек уписана у историју, за памћене, за незаборав. Наши прослављени припадници 63. падобранске бригаде јединице би вас на крају поздравили овако „За отаџбину, за друга, за пушку”, а ја бих додао за мир, за напредак, слободу, част и достојанство нашег народа, јер за Србију вреди живети, завршио је своје обраћање генерал Владимир Лазаревић поздрављен громогласним аплаузом присутних.
У културно забавном програму Видовданског сабора учествовали су Певачка група „Бисери„ цркве „Светих Апостола Петра и Павла“ из Житорађе и Ксенија Стојиљковић из истог места, која је отпевала песму „Вила са Кошара“. Наступили су и рецитатори из Куршумлије, који су представљали Топлички округ на Републичкој смотри рецитатора у Ваљеву, Марта Јаблановић и Таша Јаблановић. Представио се и фолклорни ансамбл „Драинац“ из Блаца најмлађа постава. Музичко сценским перформансом са темом Косово публици су се представили глумци из Житорађе Lea, Дамјан и Димитрије Станковић.
И ове године традиционално у оквиру Светопличког Видовданског сабора у Конџељу промовисан је најновији број „Топличког венца“ , часописа за културу који већ дуги низ година излази уз штампе у част Видовдана.
Домаћин овогодишњег Светопличког Видовданског сабора била је Општина Житорађа.