Промоцијом књиге „Мисли једне црне овце“, Нишлијке Јелене Рајковић, у Прокупљу је отпочела сезона промоција у Књижевно меморијалној поставци „Раде Драинац“ у Прокупљу.
Љубитеље писане речи поздравио је директор Народне библиотеке „Раде Драинац“, Драган Огњановић, која је и организатор ове културне манифестације.
Ауторка, Јелена Рајковић је изразила захвалност свима који су дошли да се упознају са њеном првом књигом, а међу публиком је било пуно њених колега, наставника прокупачких школа. Казала је да је веома емотивна, јер је после више година поново са њима једним лепим поводом.
О првој књизи младе ауторке говорио је проф. др Горан Максимовић, редовни професор књижевности на Филозофском факултету у Нишу и уредник издавачке куће „Scero print“ која је објавила ову књигу.
-Ова књига заузела је посебно место у нашој издавачкој кући. Оно што прво привуче пажњу је наслов „Мисли једне црне овце“. Појам који асоцира на неког који искаче из система, који је неприлагођен, али у овом значају тај појам има једни филозофску конотацију. Ауторка наглашава да сам појам црне овце је специфичан јер се човек рађа као неко ко жели да буде другачији од других, каже Максимовић и додаје да се касније такви људи посматрају као особе са ставом, са мишљењем, емоцијама које су стабилне и снажне и са израженим животним погледима.
Из комплексног наслова који у себи садржи читав низ разноликих значења, жанровска концепција ове књиге је веома необична. Ради се о мозаичком типу текста који можемо посматрати као једну врсту есеја у којем аутор поставља једну врсту питања на која размишљањем покушава да одговори, да одговори себи, али и нама који такође слично размишљамо, каже Максимовић.
Књига је својеврсна збирка спознаје коју је ауторка годинама бележила. Пут црне овце управо је пут спознаје и излажења из оквира уверења породице и друштва, пут преображаја, мира и љубави. Тим путем крећу само најхрабрији, обзиром да је болан јер подразумева искорак из познатог у ново, другачије и садржајније. Болан је и зато што је сама трансформација човека болна, попут умирања и поновног рађања. Болан је и зато што често та „црна овца“ бива спутавана или исмевана, неретко и обачена од свог стада које се напросто боји промена, описује ауторка.
Први део књиге говори управо о избору и суочавању са променом кроз аутобиографске приче Јелене Рајковић, док у другом делу ауторка мисли у кратким, јасним и читљивим формама. Љубав, пријатељство, мушкарац и жена, породица, деца, слобода, срећа, захвалност, неке су од мисли које је Јелена сместила у своју прву књигу.
-Основна идеја за настанак ове књиге била је да својим примером и снагом увида осветлим пут свима који су или би закорачили путем промене која води ка лепшем животу, миру и љубави. Управо је лајтмотив књиге „Мисли једне црне овце“, мотив љубави. Љубави коју када пронађемо у себи за себе, имаћемо је за цео свет, каже ауторка.
Јелена Рајковић рођена је 1982. године у Нишу. У свом граду завршила је Средњу медицинску школу, а потом студије књижевности и српског језика на Филозофском факултутету. Радила је као наставник српског језика и књижевности у ОШ „Милић Ракић Мирко“ у Прокупљу. Од малена је писала, а њена прва књига „Мисли једне црне овце“, објављена је 2023. године.