Поводом обележавања 110 година од победе у Другом балканском рату, у Народном музеју Топлице, пред бројним посетиоцима, отворена је изложба „Други балкански рат на фотографијама и документима“ ауторадр Дејана Антића, професора на Филозофском факултету Универзитета у Нишу. Изложбу чине 23 паноа са преко стотину фотографија и 40 архивских докумената.
Говорећи о томе колико је важно да знамо неке битне чињенице из наше историје проф. Антић је рекао, да су на паноима приказане све кључне појединости Другог балканског рата, од прилика на Балкану након Лондонске мировне конференције, стања и састава српске војске, преко битке на Брегалници, мапа, кризе Дринске дивизије, борбе са колером и победе. Један пано је посвећен и јуначком Другом пешадијском пуку књаз Михаило, који је управо на Брегалници добио епитет „гвоздени“. За поставку је коришћено више од 40 објављених и необјављених архивских докумената и преко стотину аутентичних фотографија, скица, мапа и изјава савременика.
-Ја се искрено надам да смо овом изложбом, чији су носиоци Историјски архив Врање и Републички одбор Савеза потомака ратника Србије, а које у техничком смислу не би било, да није било подршке Министрства одбране и ХК Јумко, локалних архива и музеја Србије – успели да се на један скроман начин одужимо нашим прецима, нагласио је проф. Антић.
Он је из прокупачког Музеја поручио да је важно да се угледамо на наш ондашњи народ, политичку и војну елиту, на свенародну слогу, на епска времена када се бранио и борио брат уз брата и брата за брата.
-Данас када различити центри моћи настоје да маргинализују српски национални фактор на Балкану, важно је да обновимо градиво из историје и сетимо се српских ратника са Куманова, Рајчанског рида, Јежева поља, Брегалнице или Власине 1913. Важно је, јер Балкански ратови не представљају само оружани успех српског војника. Напротив, они су прва велика победа српског јединства и први велики тријумф идеје српског интегрализма у 20. веку. Зато изложба „Други балкански рат на фотографијама и документима“ поред едукативне, има и освешћујућу улогу, јер код садашњих генерација буди осећај националног поноса и достојанства. Буди свест да припадамо једном храбром и честитом роду, којем су крст часни и слобода, били и остали најузвишеније вредности, истакао је проф. Антић.
Захваливши се аутору на дугогодишњој успешној сарадњи, директор Народног музеја Топлице Љиљана Красић је отворила изложбу, истакавши да ће сви заинтересовани моћи да је погледају до 13. септембра, до када ће бити у изложена у овој установи културе.
Изложбу је премијерно отворио министар Никола Селаковић у Врању на 110. годишњицу битке на Брегалници. Затим је уследила изложба у Крагујевцу, потом у Власотинцу, сада је у Прокупљу, а затим поставка наставља пут по градовима Србије, Републике Српске и Црне Горе.