Ових дана на подручју Топличког округа почиње берба вишања која ће ове године због лоших временских прилика које нису ишле на руку воћарима бити знатно слабија од прошлогодишње.
Према најавама пољопривредних стручњака лоше време и учестале кише нису толико утицале на род али су умањиле квалитет, тако да ће он, због малог процента суве материје, бити много лошији у односу на претходну годину.
-Због велике влажности и кише и вишња је, као и трешња претходно, почела да пуца и труне, па је пред пољопривредницима у топличком крају тежак посао и брига хоће ли моћи да уберу довољно вишања како би наплатили бар део уложеног новца, сматрају у Пољопривредно стручној и саветодавној служби (ПССС) у Прокупљу.
Цена облачинске вишње, цењене у свету због високог квалитета још увек се не зна, а према најавама откупљивача могла би да буде, зависно од класе, као и прошлогодишња од 40 до 60 динара по килограму.
-Квалитет је много лошији у односу на прошлу годину због временских неприлика и много влаге. па је дошло до пуцања плодова, јавила се трулеж на вишњи, тако да је иако род није тако лош, квалитет под великим знаком питања, кажу воћари.
Како је рок за бербу вишања релативно кратак јер она брзо пропада, воћари ће и ове, као и ранијих година, пожурити да што пре оберу своје засаде и предају род и не питајући за цену.
-То је последњих година производњу чувене облачинске вишње у Топлици готово обесмислило, јер често она не покрива ни основна улагања – истичу произвођачи који поред тога имају и додатно проблема са берачима којима за услугу морају да дају половину своје зараде, тако да по килограму не добију ни 20 динара.
Облачинска вишња је, уз шљиву, најзаступљенија ратарска култура у Топлици и само на територији Прокупља налази се на површини од преко 2.000 хектара. Годишње се са овог подручја откупи од 2.000 до 2.500 вагона вишања.
Обилазећи Прокупље и Топлички округ, министарка пољопривреде, водопривреде и шумарства у Влади Републике Србије, Јелена Танасковић је најавила строже контроле инспекцијских служби приликом откупа вишње, пре свега како би се спречили откупљивачи да плаћају воћарима другу уместо прву класу вишње.
-Све инспекцијске службе у предстојећој сезони брања овог најраспрострањенијег воћа биће на терену и контролисати откуп а све у циљу да произвођачи буду приоритет када је у питању откупна цена, односно да највећи део ,,колача” припадне управо њима – рекла је Танасковић.