Свечаном академијом, у Дому културе синоћ је обележен важан јубилеј, век постојања позоришта у Прокупљу. Том приликом, садашњи глумци подсетили су се почетака стварања позоришне сцене у нашем граду. Како то само они умеју и знају, вешто и смело, као и у бројним представама до сада, дочарали су време, које је обележило многе почетке сада познатих, али и оних мање познатих глумаца, њихове бројне улоге, гостовања, радости и туге стварања, у једном малом, али ипак великом и важном месту, на „даскама које живот значе“.
Присутну публику у Дому културе, међу којом су били представници локалне самоуправе, али и гошћа, глумица Љиљана Јакшић, најпре је поздравио заменик градоначелника Мирољуб Пауновић.
-Све нас вечерас је окупио велики јубилеј, 100 година позоришта у Прокупљу. Ми се веома поносимо овом значајном годишњицом. Она је велика, не само за нашу малу средину, већ нам на очувању овакве традиције могу завидети и много већи градови, рекао је он.
-Све је почело давне 1919. године, у кафани Рапоња, где су прокупачки глумци донели свом граду позоришну представу према тексту “Ђидо” Јанка Веселиновића и Драгомира Брзака. И како се писало тих година, представа је била изузетно прихваћена, а позориште је заживело у паланци под Хисаром. Тежња тадашњих позоришних занесењака била је да се постигне више, а позоришно стваралаштво делило је судбину живота нашег народа, рекао је Пауновић.
Он је подсетио да је тадашње позориште најпре окупило прокупачке гимназијалце. Позориште “Омладина” формирано је 1921. године и одмах је окупило велики број чланова. Основно упориште, одакле се регрутовао највећи број чланова у предратном периоду, била је прокупачка Гимназија, са директором Михајлом Милинковићем на челу, који је допринео да се културни живот нашег града значајно обогати.
-Поуздано се зна да су на репертоару “Омладине” били комади: “Ревизор”, “Честитам”, “Коштана”, “Кир Јања”, “Живот за динар”, “Писмо”. Након Другог светског рата, велики културни радник Власта Илић 1946. године оснива Окружно народно позориште са око 60 чланова. Тада смо се могли похвалити да смо имали професионално позориште, које приказује представе у Соколском дому, хотелу “Европа” и у сали Гимназије. Године 1956. наше позориште изгубило је статус професионалног, али како је већ тада било саставни део живота града, нисмо желели да останемо без тог бастиона слободе и културе, па смо исте године добили Аматерско позориште, чијој оснивачкој скупштини, између осталих присуствују Стојан Милошевић, Радомир Глигоријевић, Милица Крговић, Олга Ракић, Иван Јовановић, Александар Чернов и Хранислав Драгутиновић, истакао је Пауновић.
Он је нагласио да је Драгутиновић оставио дубок лични печат и обележио рад позоришта у наредним деценијама. Практично, до своје смрти био је управник, глумац и редитељ, који је окупљао сјајну екипу сарадника, која је била успешна и препознатљива на бројним наступима широм Србије.
-Прокупље се клања његовом делу и раду и као знак захвалности данас Аматерско позориште, које ради при Дому културе, носи његово име. Многи наши легендарни глумци овде су направили своје прве кораке. Стасали су у велике глумце и надам се да нису заборавили своје позоришне корене. Међу њима су Миодраг Ђукић, Томислав Пејчић, Зоран Симоновић, Љиљана Драгутиновић, Андрија Златић, Љиљана Милосављевић, Предраг Станић, Мирослав Јовић, Снежана и Љиљана Јакшић, Драгана Радојевић, Драгутин Добричанин, Урош Главацки, Душко Јанићијевић. Не смемо заборавити ни Михајла Костића Пљаку, који је рођен 1933. године у Прокупљу, чији је отац Нестор Него Костић био глумац и један од оснивача позоришта у Прокупљу, подвукао је заменик градоначелника Мирољуб Пауновић.
Он је подсетио присутне да су се и у нама блиској прошлости овде рађали познати глумци, као што су Предраг Котур, Данило Петровић, Дејан Дедић и Тијана Петровић, садашња директорка прокупачког Дома културе.
-Прокупачко позориште је и данас место културе и напретка. Оно и данас неким невидљивим нитима за себе веже младе људе, који расту заједно са њим. За сва прошла и будућа времена, за све наше глумце и за све оне који су оставили траг на прокупачким „даскама које живот значе“, Град Прокупље је реновирао зграду и 2016. године је свечано отворена, у присуству председника Републике Србије Александра Вучића, нагласио је Пауновић.
Он се посебно захвалио и свима онима који су дали велики допринос стварању ове позоришне куће, а нису више са нама.
-Увек ћемо се сећати Марине Денић, Богољуба Тасића, Душана Хаџиманића, Марка Миладиновића. Велико хвала и онима који још увек стварају за нас, а то су Радосав Кривокапић Црни, Мирољуб Мировић Фацир, Зоран Цветковић и свима онима које нисмо поменули. Данас је дан када се захваљујемо свима онима који су овде, на овој сцени, дали себе, да би кроз ликове које су доносили на сцени, мењали свет и нас на боље. Захваљујемо се, сећамо и клањамо онима, који већ цео један век, носе барјак стваралаштва и културе у нашем граду. Позоришни радници, свима вама хвала, закључио је он, поздрављајући госте и публику која је дошла да обележи важан, велики и значајан јубилеј позоришта у Прокупљу, сто година постојања.