У Народном музеју Топлице, поводом 105. година обележавања Топличког устанка, представљена је књига “Фрагменти о „српском свету“, професора историје и декана Педагошког факултета у Сомбору, Саше Марковића.
Књига садржи историјске есеје, а идеју за писање како је навео аутор, добио је у последњих годину дана испровоциран бројним догађајима, који су се дешавали у вези са српским народом овде и у свету.
–Покушао сам да на основу вишедеценијских историјских сазнања дам одређене одговоре. Свако од нас је чуо за термин „српски свет“ и он је углавном везан за актуелна политичка збивања и реакцију на њих. Моја намера је да овом приликом скренем пажњу на то да „српски свет“, није везан за актуелна политичка збивања и да постоји одавно. Проистекао је из једне амбиције српског народа да своје вредности, које ствара вековима, а које уобличава током своје националне идеје, представи ондашњој Европи и свету, већ од средине 19. века, рекао је професор Марковић.
Он је навео да то није модерна фразеологија, већ термин који се користи одаво. У прилог томе је по први пут у Прокупљу показао први број новина, које су излазиле у Новом Саду.
–Овај термин није везан ни за какаву политичку причу, већ за идентитет српског народа. Шта би дакле био тај појам „српски свет“ и шта он покушава да означи? Сви смо чули за термин „грчки свет“, „англосаксонски свет“, „германски свет“. То су термини који покушавају да означе распрострањеност цивилизацијског и културолошког утицаја поменутих народа. С тим у вези, како српска држава добија на интензитету развоја од средине 19. века, јавља се и појам „српског света“. Заиста у складу са оним како је јачала српска држава, додао је професор Марковић.
Истакао је да би „српски свет“ био термин који означава појаву културне еманципације историјског развоја српског народа.
–Дакле ту нема приче о некој милитантној и империјалној потреби српског народа, већ у складу са ондашњим културним простором, јача се и тај појам „српског света“. У том процесу, у одређеном историјском тренутку достигнуте вредности, постале су инспиративан садржај за даљи развој идентитета Срба, али и других блиских народа са могућом тенденцијом националног и политичког зближавања, нагласио је између осталог проф. Саша Марковић, говорећи о појму „српског света“ и идентитету Срба.
Професор Саша Марковић је рођен у Џигољу у близини Прокупља. Академско образовање стекао је на Филозофском факултету у Новом Саду. Наставник је историје у звању редовног професора на Педагошком факултету у Сомбору, Универзитета у Новом Саду. Предмет његовог истраживачког интересовања је рефлексија европских друштвених и образовно-васпитних идеја Срба у XIX и XX веку, као утицај друштвене мисли на стварање националног, политичког и ширег културног идентитета.
Аутор је више десетина научно-стручних радова који су објављени у релевантним научним и стручним часописима. Учествовао је на бројним научним скуповима у земљи и иностранству. Руководилац је и сарадник на више научних пројеката из области историјских наука.