У оквиру књижевне манифестације „Драинчеви сусрети песника“, Народна библиотека „Раде Драинац“ у Прокупљу, сада већ традиционално, организује књижевне вечери на којима се промовише издавачка делатност једне од библиотека у Србији. Овога пута, прокупачкој публици, краљевачки ствараоци, представили су делатност билиотеке „Стефан Првовенчани“ у овом граду.
У промоцији су учествовали главни и одговорни уредник издаваштва Дејан Алексић, уредница Ана Гвозденовић и члан редакције Ивана Хренко.
Они су истакли да је Народна библиотека у Краљеву основана 1945. године, а да је 1990. променила назив у Народна библиотека „Радослав Веснић”, да би у другој половини 2001. године, добила име „Народна библиотека Стефан Првовенчани“.
– У току свог постојања библиотека је сељена из једне зграде у другу, све до 1974. године када је добила сталне просторије. Године 1994. библиотека је постала матична библиотека за подручје Рашки округ. Укупан књижни фонд Библиотеке износи 138.273 јединице, а фонд периодике поседује 189 наслова часописа и 24 наслова новина. Библиотека је укључена у систем COBISS.SR., рекао је Дејан Алексић.
Он је истакао да библиотека има веома развијену делатност, одељење периодике, дечије одељење и научно одељење.
-Врло нам је значајан часопис за књижевност, уметност и културу „Повеља“, који постоји дуги низ година. Први пут је штампан 1971. године у Краљеву у издању Културно-просветне заједнице Краљева. Касније, 1985. године Народна библиотека „Стефан Првовенчани” Краљево је преузела издавање часописа „Повеља”. Једно време часопис је излазио под именом „Повеља октобра”, објаснио је овом приликом Алексић.
Уредница за есеј и критику Ана Гвозденовић је нагласила да је до 2015. године објављено 78 бројева овог часописа, као и да ће следеће, 2024. године бити обележено 50 година континуираног излажења „Повеље”.
Како је нагласила, редакцију часописа, увек су чинили истакнути књижевни ствараоци. Међу првима су Јован Марковић, Страхиња Војиновић, а у новије време Драган Хамовић, Горан Петровић, Живорад Недељковић, Дејан Алексић.
Данас, редакција часописа уређује и припрема библиотеке „Поезија данас”, „Посед поетике”, „Звоник” и „Зборник”. Едиција „Поезија данас“ је једна од најбољих едиција у земљи, која објављује песничке књиге. До сада је у овим библиотекама објављено 150 наслова, а часопис „Повеља“ излази три пута годишње.