У Основној школи „Вук Караџић“ у Житном Потоку одржан је састанак на иницијативу директора школе Ивана Прелића, у циљу решавања проблема осипања ученика ромске популације који чине 95% деце у овој сеоској средини.
Састанку са руководством школе и родитеља ученика, присуствовали су представници Града Прокупља, чланови Градског већа, саветници за образовање, представници Центра за социјални рад и Службе дечије заштите.
Како је истакао директор Прелић, захваљујући локалној самоуправи, донацијама, подршци министарства, у овој школи обезбеђени су сви услови за квалитетно образовање и боравак ђака и запослених. Као и у школама на градском подручју, школа има нову фискултурну салу, кухињу, компјутере. И поред тога, мали број ученика нередовно похађа наставу, али има и оних који су свесни великог значаја основног образовања, као услов за даље школовање и бољи живот ромске популације.
Представници локалне самоуправе одржали су састанак овим поводом и одлучили да посете школу како би сви заједно донели најбоље мере за превазилажење овог проблема.
Члан Градског већа за социјална питања Дејан Живковић је истакао да су разноврсни разлози због нередовног похађања наставе и да сви учесници у решавању овог проблема треба да у свом домену дају допринос како би се проблем решио, јер ако нема ђака и школа се угаси, онда нема ни живота на селу.
-Предлог је да се што више разговара са мештанима, да постоји међусобна комуникација са представницима социјалних служби. Идеја је да се у Житном Потоку и Џигољу отвори канцеларија Центра за социјални рад, да се израде социјалне карте за ученике, као и да се ромским и социјално угроженим породицама обезбеди додатна помоћ у хигијенским пакетима, одећи, школском прибору, пакетима хране.
Представници локалне самоуправе упознали су родитеље чија деца не похађају наставу са последицама које ће претрпети њихове породице, у виду губитка социјалних примања, дечијег додатка, али и са подстицајима које даје Министарство пољопривреде за оне који у власништву имају земљу. У том смислу, члан Градског већа за пољопривреду Александар Петковић је присутним родитељима обећао помоћ око припреме документације и регистрације, како би остварили право на више видова помоћи овог министарства.
Испред Центра за социјални рад састанку је присуствовао дипл. правник Мишо Илић, који је присутнима предочио законске мере које се могу применити у циљу спречавања осипања ученика у овој школи. Он је нагласио да ће Центар за социјални рад у случају непохађања наставе укинути социјалну помоћ породици ученика, као и то да ће у складу са законом родитељи чија деца иду редовно у школу бити подпомогнути од стране Центра за социјални рад у Прокупљу.
Родитељи су упознати са последицама које ће претрпети ако деца не похађају школу, али и са бенефитима за оне који редовно долазе на наставу. Како би се утицало на подизање свести ромских породица о значају основног образовања и како би што већи број деце, којих је у овој школи 60, а 95% одсто су Роми, наставило да редовно похађа наставу, закључци са овог састанка биће истакнути на видном месту у школи.