Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Гордана Чомић, са сарадницима, посетила је Прокупље, где је одржала састанак са представницима Града Прокупља и општина Топличког управног округа.
–Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог има план обиласка свих управних округа у Србији. На оваквим састанцима где присуствују и представници Министарства унутрашњих послова и Центра за социјални рад, школске управе, цивилно друштво, национални савети, служе да имамо дијалог и договор. Примена закона је примена само ако је то у локалним самоуправама онако како је на снази у Републици Србији. То је Закон о националним саветима, о укључењу Рома, женске равноправности и све оно што се тиче људских права. Министарство треба да буде алат локалним самоуправама да ти закони буду примењени што лакше, што боље и што пре, за све грађане који живе у градовима и општинама у Србији, казала је министарка Чомић.
Начелник Топличког управног округа, Златан Миљковић, поздравио је министарку Чомић, и њене сараднике, као и градоначелника Прокупља Милана Аранђеловића, представнике општина Блаце, Куршумлија и Житорађа, начелника ПУ Прокупље, као и представнике ромских организација.
–Задовољство ми је што је све нас окупила једна веома важна тема, а то је остваривање људских и мањинских права на локалном нивоу. Као прво, то је заступљеност припадника националних мањина у јединицама локалне самоуправе, са посебним освртом на ромску популацију, као и остваривање права на службену употребу језика и писма националних мањина, рекао је начелник Топличког управног округа Златан Миљковић и додао да се активности односе и на предстојећи попис становништва и остваривање људских и мањинских права са посебним освртом на образовање.
Он је навео Прокупље, као репрезентативни пример Топличког округа где је заступљеност ромске националне мањине око 3,7 посто, стопа незапослености Рома је 4 пута већа него код остале популације, а само 0,3 посто Рома се школује.
Град Прокупље је претходних година уложио велики напор у циљу унапређења положаја Рома. Градоначелник Милан Аранђеловић је истакао да локална самоуправа и ромске заједнице остварују веома добру сарадњу и да је на том пољу доста учињено, како би Роми данас боље живели.
–Роми на подручју Прокупља живе у четири велика ромска насеља, која смо од неформалних довели у статус формалних. Уложена су средства у комуналну инфраструктуру, озакоњење стамбених кућа, што је све допринело побољшању услова живота становништва. Уз подршку Европске уније, изграђено је 12 кућа за најугроженије ромске породице у насељу Мала Губа, где је изграђен и заштитни бедем, што је решило вишедеценијски проблем у том насељу, казао је градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић и додао да се и у другим сегментима, као што су образовање ромске деце и запошљавање младих, доста учинило и да се и даље посредством Канцеларије за ромска питања ради на побољшању положаја Рома и решавању њихових проблема.