Прокупчанка учитељица Јелена Бабић, која је 2018. године била један од најбољих едукатора у нашој земљи, учествоваће на седамнаестим онлајн предавањима из циклуса „Примери најбољих СТЕМ наставних пракси у Србији“. Предавања ће бити одржана 15. априла 2021. године од 17 часова, путем јединствене Платформе за учење на даљину Института за модерно образовање.
–На овом предавању, које носи назив „Од зрна пшенице до сласног хлеба“ моћи ће да се види како су се ученици основне школе укључили у занимљив експеримент и кроз низ различитих активности, пратили раст и развој пшенице током одређеног временског периода. Кроз овај пример видеће се спој учионичке и ванучионичке наставе, веза СТЕМ-а и свакодневног живота, рекла је педагошки саветник и национални амбасадор Science on Stage Србија мреже Јелена Бабић.
Говорећи о предавању којим ће се представити, Бабић је истакла да јој рад са децом у комбинованом одељењу у неподељеној школи, односно настава са ученицима од првог до четвртог разреда, омогућава да се наставни садржаји из различитих наставних предмета повежу.
–Садржаји се прилагођавају узрасту деце, али најбитније је да су сви укључени хоризонтално и вертикално. Хоризонтално значи повезивање градива у оквиру једног разреда, а вертикално од првог до четвртог разреда, односно са свим ученицима са којима радим. Тако су део ових предавања и природне појаве које утичу на раст и развој биљака. Такође смо у условима какве пружа учионица, извели оглас и приказали „како пада киша“, како се биљка развија са светлом и без светла и још много тога. Свакодневно учимо да ствари повезујемо на основу различитих примера из живота, све фотографишемо и од тога правимо филм. Наш први филм је тако 2018. године освојио треће место у Штипу у Македонији, на фестивалу „Креф“, истакла је ова учитељица.
Она је додала да организатори предстојећих предавања, Science on Stage Србија и Институт за модерно образовање, просветним радницима омогућавају да стекну званичан сертификат за стручно усавршавање унутар установе.
Јелена Бабић ради као професор разредне наставе и педагошки саветник у Основној школи „Милић Ракић Мирко“. Петнаест година ради у комбинованом одељењу у неподељеној школи. Најбољи едукатор Србије постала је 2018, а њен рад је препознала и Град Прокупље, па је тако постала и лауреат Светосавске похвалнице 2018/19. Ово није све када је реч о признањима, јер се ова амбициозна учитељица може похвалити и плакетом Учитељског друштва Ниш, школске 2018/19. Члан је Института за модерно образовање, Асоцијације најбољих наставника Југославије, Спољни сарадник ЗУОВ-а за школску 2018-19. и 2019-20. У току свог педагошког рада, радила је и као васпитач/учитељ на УНИЦЕФ-овим пројектима са децом ромске националности.
Она наглашава да сталним стручним усавршавањем и континуираним дограђивањем отвара себи могућност да наставни процес учини што разноврснијим и квалитетнијим, а резултати тога виде се кроз успехе њених ученика. Радови ове учитељице, као примери добре праксе, објављени су у многим зборницима, похваљивани су и награђивани.