Са намером и циљем популаризације природнoг и културног наслеђа Топлице, Народни музеј Топлице је ове године, уз подршку Центра за промоцију науке, организовао радионице за ученике и наставнике из основних школа у Прокупљу, Куршумлији и Блацу.
–Тема ове године је ,,Пребреза, фосилно налазиште из далеке прошлости“, а назив нашег пројекта је „Звуци прошлости из Глувог потока“, потока у чијим је обалама откривено мноштво остатака фосилних животиња. Овај пројекат представља идеалну прилику да ученици основних школа топличког краја „открију“ Пребрезу, да из прве руке, од истраживача, сазнају како се истражује и какав је заправо пут од почетка истраживања до саме презентације, рекла је директорка Народног музеја Топлице Љиљана Красић.
Како је навела, пројекат се састоји из две фазе, а прва фаза, која је подразумевала рад на терену и обилазак Пребрезе, реализована је у петак 22. октобра 2021. године.
О самом локалитету, начинима истраживања и музеју на отвореном, говорила је археолог у Народном музеју Топлице Сања Црнобрња Красић и магистар биолошких наука за екологију, заштиту и унапређивање животне средине Дејан Живковић. Ученици су уз стручно вођење кроз локалитет, имали прилику да сазнају основне податке о Пребрези, да виде фосилне остатке, фотографишу оно што виде и забележе све што им се учини битним.
–Друга фаза је презентација онога што су научили, а биће реализована у новембру. Група из сваке школе, коју ће чинити наставник или професор биологије и три ученика седмог и осмог разреда, имаће задатак да направи презентацију у трајању од 5-10 минута коју ће представити на финалној радионици у прокупачком музеју у току месеца новембра. Финална радионица ће имати и предаваче из Природњачког музеја из Београда, који истражују Пребрезу и наше младе научнике, који ће представити своје виђење налазишта. Од њих очекујемо да оно што су научили у Пребрези, прикажу и својим вршњацима у школи, нагласила је директорка прокупачког Музеја Љиљана Красић и подвукла да је за све учеснике обезбеђен и промо материјал, који је садржао мајице и капе с логом пројекта, блокове и оловке за писање, као и храну и освежење.
Прва фаза пројекта је реализована уз поштовање свих мера у циљу заштите од COVID-19.
Да подсетимо, палеонтолошки локалитет Пребреза налази се код Блаца, на обронцима планине Јастребац. Ту у Глувом потоку, мештанин Раде Ракоњац је још као дванаестогодишњак, далеке 1948. године, док је чувао стоку, открио прву фосилну кост. После тога, сви заинтересовани су били у прилици да се упознају са открићем налазишта, али и да од стручњака сазнају како су текла истраживања.