На Топличкој академији струковних студија у Прокупљу данас је отворен нови центар за брзи развој производа и прототипова у пољопривреди – AQUAHUB. Намењен је студентима и средњошколцима, али и представницима привреде како би унапредили своја техничка знања и боље одговорили на актуелне захтеве тржишта. Основали су га Центар за пословну и иновациону подршку и Топличка академија струковних студија, уз подршку Пројекта „Велика мала привреда“ који финансира УСАИД.
Новоотворени AQUAHUB ће служити као мост између идеје и реализације, где ће се студенти упознати са савременим методама дизајнирања и производње, развијајући алате који одговарају специфичним потребама пољопривредног сектора, док ће привреда уз помоћ 3Д технологије моћи брже да развија прототипове, смањује трошкове производње и ефикасније организује производне процесе. Идеја је да ХУБ постане главно место за обуку студената струковних студија Топличке академије, средњошколаца, као и за подршку запосленима у малим и средњим предузећима у Прокупљу и околини.
-Надамо се да ће AQUAHUB постати центар за израду прототипова, пружајући свим компанијама које желе брзо и прецизно развити своје производе, могућност коришћења 3Д штампача, што ће значајно поједноставити и убрзати процес производње. Ова иницијатива не само да ће унапредити образовање, већ ће и младима пружити изванредну прилику за стицање вештина и искустава у домену иновација и технологије и да своја знања примене. Позивамо све заинтересоване да посете AQUAHUB и упознају се са могућностима које нуди за развој нових производа и пословних решења, рекао је Милош Милованчевић, директор Центра за пословну и иновациону подршку.
Отварању AQUAHUB -а, обиласку просторија и краткој демонстрацији рада 3Д штампача је претходио састанак са градоначелником Прокупља у Градској управи, где је истакнута кључна улога оваквих центара у подстицању локалне економије и стимулисању иновација. Градоначелник Прокупља, Мирослав Антовић, је том приликом изразио захвалност УСАИД-у на подршци и истакао да ће AQUAHUB привући пажњу како Прокупчана тако и грађана Топличког округа и региона који желе да се обуче за развој производа и тиме науче нешто ново што ће им значити у пословању.
-Овим пројектом не само да јачамо технолошки и иновативни капацитет нашег града, већ и отварамо нове могућности за младе, истраживаче, али и већ остварене привреднике да креирају производе будућности, истакао је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.
Ово је други по реду центар отворен уз подршку УСАИД-а, након успешног лансирања РПД ХУБ-а у Врању прошле године.
-Драго нам је што настављамо са ширењем оваквог модела подршке који омогућава младим људима да иду у корак са брзим технолошким променама којима сви сведочимо. За технолошки напредак и прилагођавање потребама тржишта је неопходна и тесна сарадња академског сектора и индустрије, што је управо овде случај. Након успешног покретања сличне иницијативе у Врању, унапређен је наставни програм Академије техничко-васпитачких струковних студија, више од 80 студената и средњошколаца се упознало са 3Д технологијом, а локалне фирме су почеле да примењују 3Д штампу. Сигурни смо да ће и сарадња са Топличком академијом струковних студија бити бар подједнако успешна, овог пута са фокусом на пољопривредни сектор, истакао је Стеван Булатовић, заменик директора Пројекта „Велика мала привреда“.