У склопу обележавања 110. година од мобилизације „Гвозденог пука“, у Народном музеју Топлице промовисана је књига „Ратни пут Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“ – Гвозденог пука, аутора Дарка Жарића, историчара вишег кустоса музеја у Прокупљу.
Књига је представљена у присуству заменика градоначелника Прокупља Мирослава Антовића, председника Скупштине Града Дејана Лазића, чланова Градског већа и гостију из Боготића који присуствују обележавању 110. година од мобилизације „Гвозденог пука“, као и бројних грађана заинтересованих за најславнији део топличке у српске историје оличен кроз пут ратничком славом овенчаних јунака „Гвозденог пука“.
О књизи су говорили аутор и рецензент издања професор др Саша Марковић са Универзитета у Новом Саду.
Како је на почетку речено, ради се о једном свеобухватном историјском штиву у коме су до танчина истакнути сви најважнији догађаји, битке и занимљивости везане за припаднике „Гвозденог пука“, учеснике у свим највећим биткама током Балканских ратова и Првог светског рата.
„Ова књига представља драгоцено сведочанство о одговорности српског народа у периоду најтежих историјских искушења каква са собом доносе ратне околности, под претњом окупацијом, репресијом и уништењем идентитета целог народа”, казао је рецезент књиге професор др Саша Марковић.
Он је подвукао да се ради о методолошки организованом, хронолошки интерпретираном рукопису који илуструје ратну реалност која је захтевала посвећеност ратних актера до границе издржљивости.
Такође је нагласио да је „Гвоздени пук” у правом смислу био представник српске савремене историје обележене његовим тешким и пожртвованим путем у борби за слободу државе, народа, националног и интелектуалног идентитета и свих цивилизацијских вредности српског народа које су тада биле угрожене „шизофреном агресијом и хегемонистичким интересима окупатора Аустроугарске и Турске империје, мегаломанијом тадашње Бугарске, као и осветољубивошћу и острашћености албанског националног покрета“.
„Овде се ради о „невољним ратницима и одлучним патриотама“ који су били свесни своје улоге. Они су упркос људској бојажљивости за сопствени живот остали доследни и одлучни у борби за очување свог народа и његовог идентитета, а у таквим условима и настају хероји каквих је било много у редовима „Гвозденог пука“ , рекао је професор Марковић.
Он је истакао да рукопис Дарка Жарића обилује детаљним сведочанствима која нису избегла ни једну околност, утемељена на историјским изворима и постојећој, скромној литератури, који представља одлучан и драгоцен искорак у очувању културе сећања српског народа.
-Упориште ове књиге није идеолошка амбиција већ историјографски наратив који ће кроз ову књигу бити трајно присутан, закључио је професор Саша Марковић.
Књига ратни пут Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“ говори о историјским биткама из балканских и Првог светског рата и чињеницама везаним за топличке јунаке.
Тако се у њој каже, да је на почетку ослободилачког рата од Отоманске империје 1912. године Краљевина Србија мобилисала 100 пешадијских, коњичких и артиљеријских пукова, а да је само један од њих Други пешадијски пук „Књаз Михајло“, због јунаштва и непобедивости добио име гвоздени и постао најславнији и најодликованији пук Српске војске икада.
„Гвоздени“ који су то име добили од сабораца из других пукова Српске војске су кренули из својих родних села из Топлице да ослободе средњевековног турског ропства српско Косово и Метохију и делове Македоније, да би затим сломили Аустроугарски и бугарски хегемонизам и тако срушили два царства отоманско и аустроугарско, каже се у књизи Дарка Жарића.
Између осталог, ова историјска књига говори о учешћу Гвозденог пука у Кумановској битци, битци за Прилеп и Битољ, у ослобођењу Косова и Метохије и Македоније 1912. године током Првог балканског рата. Затим о учешћу Топличана у Другом балканском рату 1913 . године и у Првом светском рату 1914. у биткама на Церу, Дрини и Колубари, па о повлачењу преко Албаније, боравку на Крфу и учешћу у ослобађању Србије и у пробоју Солунског фронта 1916 -1918. године.
У књизи су именом и презименом наведени најхрабрији војници и официри припадници Гвозденог пука, као и сви ратници одликовани највишим војним одличјима.
„Припадници Другог Гвозденог пука били су најодликованији припадници неког српског пука икада. Међу њима је било 229 носилаца највећег српског одликовања „Карађорђеве звезде” а од тог броја 41 ратник два пута је одликован тим орденом. Медаљом за храброст одликовани су 982 војника и официра, златном 556 и сребрном 426. У ослободилачким ратовима Србије од 1912. – 1918. године из редова Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“ – Гвозденог пука погинула су 2.974 редова и подофицира и 84 официра Српске војске, драгоцени су подаци који се могу прочитати у књизи Ратни пут Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“ -Гвозденог пука, аутора историчара Дарка Жарића.