На скупу Српског археолошког друштва Србије, који је ове године одржан у Прокупљу, домаћин, Народни музеј Топлице, угостио је око 80 археолога из Србије и Републике Српске.
-Презентовано је преко 40 ауторских, научних реферата из разних домена археологије праисторије, антике, средњег века, заштите културне баштине, биоархеологије. Посебно задовољство приликом оваквих радних сусрета, предсатвља и размена искустава, нових резултата и метода истраживања, као и успостављање будућих међуинституционалних сарадњи, рекла је архелог у Народном музеју Топлице Сања Црнобрња Красић.
Она је истакла да су гости прокупачког Музеја били археолози са Археолошког института САНУ, Балканолошког интитута САНУ, Историјског института САНУ Филозофског факултета у Београду, Народног музеја Србије, Институт Биосенс (Нови Сад), Завода за заштиту споменика културе у Крагујевцу, Завода за заштиту споменика у Нишу, великог броја музеја у Србији (Сомбор, Зрењанин, Нови Сад, Панчево, Београд, Параћин, Нови Пазар, Ниш, Крушевац, Лесковац и др), као и из Републике Српске.
У току овог годишњег скупа археолога, одржана је и 45. редовна Скупштина Српског археолошког друштва, чији је домаћин ове године био Народни музеј Топлице.
-На 45. заседању скупштине Српског археолошког друштва, на којој су најпре примљени нови чланови, договорено је да се следећа одржи у Сомбору. На овој скупштини је по први пут одлучено да друштво додељује награду за животно дело колегама археолозима, али и да награда буде уручена доајену српске археологије Растку Васићу. Расправљало се о текућим питањима и проблемима у раду са којима се археолози суочавају у свом локалном окружењу, као и о томе, да у случају потребе и подршке реагује Српско археолошко друштво, истакла је археолог Црнобрња Красић.
Иначе, годишњи скупа археолога у Дому културе отворио је градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић, а окупљене стручњаке из ове области поздравио је и в.д. директора Народног музеја Топлице Драган Поповић. Захвалност домаћинима, граду и музеју, овом приликом је изразио председник Српског археолошког друштва др Адам Црнобрња.
– Као и сваке године, скуп су својим присуством увеличали и представници Министарства културе и инфомисања, из Сектора за заштиту културног наслеђа и дигитализацију. Оливера Игњатовић, Милош Гајић и Милица Јовановић. Одржана је и стручна екскурзија, у оквиру које су гости могли да се упознају са Спомен-собом посвећеном Гвозденом пуку, као и нашим најзначајнијим археолошким локалитетима Хисаром и Плочником, нагласила је археолог у Народном музеју Топлице Сања Црнобрња Красић.
Српско археолошко друштво је једно од најстаријих струковних утврђења у Србији, основано је давне 1883. године, а окупља највећи број археолога који раде на територији Србије и Републике Српске.