Данас је на свечан начин обележено ослобођење Прокупља у Првом светском рату. Тим поводом представници Града Прокупља, Топличког управног округа, Војске Србије, многих борачких организација и удружења положиле су венце на Споменик јунацима Гвозденог пука.
У Великом рату синоним за јунаштво и слободу био је топлички сељак, припадник најчувенијег Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“, коме је непријатељ у битки на Брегалници дао име „Гвоздени пук“.
Говорећи о значају 12. октобра, овог историјског датума, Златан Миљковић, начелник Топличког управног округа, рекао је да је пре 102 године, након пробоја Солунског фронта, предвођена јединицама Прве армије под командом Петра Бојовића, са деловима француске коњичке бригаде под командом генерала Огиста Шарла Транијеа, ослобођено Прокупље.
-Стати овде пред Споменик Гвозденом пуку, пред 1.300 мртвих и 6.000 рањених, пред историјом, пред Топлицом за коју су се они борили, то је више од части и више од обавезе. То је тренутак апсолутне покорности пред онима који су нас учинили непокоренима. Не живимо ми у слободном свету зато што нам је слободу неко дао, поклонио, већ зато што су они бољи од нас, они који су корачали овим градом пре нас изборили право да будемо на бољој страни света. Наши животи не смеју да обрукају њихове животе. Дуг према јунацима Гвозденог пука је вечан и ненаплатив, рекао је Миљковић и додао да никада не смемо да заборавимо ко смо, од кога потичемо и где треба да идемо.
Према његовим речима, због јунака Гвозденог пука морамо да учинимо нешто за наш крај, свој народ и своју земљу.
-Ако су најбољи међу нама изборили слободу у најтежим условима, откуд нама право да посустанемо. Ми морамо да идемо њиховим стопама, да се боримо за боље и јаче Прокупље, за бољу и јачу Топлицу, за бољу и јачу Србију, нагласио је начелник Топличког управног округа.
У културном делу програма учествовале су ученице Дуња Марковић и Калина Павловић, ученице Основне музичке школе „Корнелије Станковић“ и Душан Марковић, члан Књижевне омладине Прокупља.