Много људи се данас окупило у порти Југ Богданове, такозване „Латинске цркве” у Прокупљу, где је поводом великог хришћанског и православног празника Покров Пресвете Богородице свештенство цркве Свети Прокопије служило свету архијерејску литургију.
Сунчан дан и топло време за ово доба године омогућило је да се као и сваке године, традиционално служба одржи на отвореном и да јој верници присуствују у великом броју, што је још једна од погодности оваквог јавног окупљања у циљу спречавања ширења корона вируса.
Како је објаснио старешина цркве Свети Прокопије, отац Никола Илић, Југ Богданова или „Латинска црква“ датира из 14. века, тачније 1386. године, када је Југ Богдан сазидао на остацима старог храма из римског доба.
–Наша православна црква била је посвећена празнику Покрова Пресвете Богородице, али је са преносом моштију Светог Прокопија постала светилиште посвећено њему, а тада су црква и град добили име по Светом Прокопију, рекао је отац Никола Илић.
Према његовим речима, како би се задржало сећање на време када је прокупачка црква била посвећена овом празнику, традиционално се одржавају литургије на отвореном у порти цркве Југ Богдана у којој су очувани остаци фресака на којима су обављени конзерваторско-рестаураторски радови.
Иначе, Православна црква и верници данас обележавају велики хришћански празник Покров Пресвете Богородице заштитнице хришћанског света, један од највећих празника посвећених Богомајци, а обележава се сећањем на њено чудесно појављивање.
Према предању, она се појавила за време молитве у цариградској Богородичној цркви 911. године. У Јеванђељу се каже да је била обучена у „златокрасну порфиру и сва је блистала у неисказаном сјају, окружена апостолима, светитељима, мученицима и девицама, а у рукама је имала велики шал којим као да је покривала народ”, па је по томе празник и назван.
Због тога се она на православним иконама појављује са покровом у рукама окружена светитељима у белим хаљинама. Њена одежда је симбол покровитељства и заштите од глади, болести и помора.