Полагањем венаца и свечаном церемонијом испред Споменика јунацима Гвозденог пука, данас је обележен Дан ослобођења Прокупља у Првом светском рату. Венце су положили и почаст јунацима одали представници Града Прокупља, Топличког управног округа, Војске Србије, Полицијске управе, многих борачких организација и удружења.
На славну историју српског народа, јунаштво, борбу и пожртвованост, присутне је подсетио заменик градоначелника Прокупља, Мирослав Антовић.
–Овде данас, пред спомеником Јунацима Гвозденог пука, сећамо се једне велике историјске годишњице која је у Топлицу и Прокупље вратила сунце слободе. На данашњи дан пре 103 године ослобођено је Прокупље у Великом рату. Славни српски војник, топлички војник, после године изгнанства, вратио се у свој дом, на своју њиву, у свој виноград. Вратио се да изгради своју разрушену отаџбину и започне нове победоносне маршеве у миру. Те 1918. године напаћена четворогодишњим ратом, Топлица и Србија су се радовале слободи, рекао је заменик градоначелника Прокупља, Мирослав Антовић.
У Првом светском рату је само са подручја Прокупља страдало више хиљада становника. Српски народ, иако бројчано мали, има богату историју која је скоро увек писана крвљу њених најбољих синова.
–Многе су битке српске војске из Великог рата ушле у анале светске војне историје. Херојство и жртва легендарног Гвозденог пука, кога су чинили Топличани, запањили су и савезнике и ратне непријатеље, зато смо се 2018. године подизањем споменика својим прецима одужили, сачували вечно сећање на њих и њихову жртву, али и жртву свих наших предака који су положили живот за слободну Србију, истакао је Антовић и нагласио да је наша дужност и обавеза да чувамо оно што су наши преци градили и стварали, као и да данас морамо да наставимо путем изградње и јачања наше земље на свим пољима, за шта имамо велику помоћ и подршку Владе Србије.
У програму обележавања 103. годишњице од ослобођења Прокупља у Првом светском рату, учествовали су ученици Музичке школе „Корнелије Станковић”, Дуња Марковић и Александар Вукићевић, као и рецитатор Олга Ивић из ОШ „Ратко Павловић – Ћићко“.