На конференцији „Значај агротуризма за развој локалне заједнице“, коју су организовали Академија струковних студија Јужна Србија – Одсек за пољопривредно-прехрамбене студије у Прокупљу и Туристичка организација града Прокупља, директор Симон Симоновић, говорио је о туристичким потенцијалима нашег града и значају развоја агротуризма.
У свом излагању он је навео да град Прокупље и цео Топлички округ поседују изузетне потенцијале за развој свих облика туризма, а нарочито су интересантни развој агротуризма, верског, винског, културно-историјског, бањског и рекреативног туризма.
Развој агротуризма мора бити организован првенствено кроз едукативни процес а потом кроз практичан рад како би се поставили правилни темељи за развој истог. То није процес који ће се стихијски развијати сам од себе, већ се мора планирати и обликовати кроз много рада, труда и воље. Отуда управо и ова прва конференција на ову тему. То је процес у коме смо сви ми који волимо наш крај и желимо његов просперитет. Наш град у својој околини има нетакнуту природу и љубазне домаћине који могу да пруже услуге смештаја и понуду јела припремљених на традиционалан начин, са обогаћивањем додатног садржаја за пасиван или активан одмор. У последње време је много индивидуалних иницијатора који желе да се баве агротуризмом и наша је обавеза да им помогнемо на том путу.
Агротуризам морамо развијати по узору на друге делове Србије у којима је он доведен на висок ниво, као што је то карактеристично за Западну Србију. Тиме директно развијамо наша села, враћамо људе својим коренима, својим презименима, и окрећемо наше људе природи и традиционалним вредностима. Ако у овом процесу који има своје трајање у развоју успемо у томе, онда смо успели да развој локалне заједнице окренемо у правом смеру. Тренутно наша најпознатија етно села на територији су: Бели камен, Зелени гај, Кладенац код три букве, Ха-Ха Ајат и Крчма у планини, истакао је он и додао да је Прокупље окружено прелепим планинама, Видојевицом, Пасјачом, Јастрепцом и Радан планином, многобројним брдима, језерима, потоцима и реком Топлицом са својом Епигенијом, која има посебан значај.
Када је говорио о осталим потенцијалима, истакао је богатство многобројним црквама и манастирима, посебно Црквом Св. Прокопија и црквом Св. Ђорђа, брдом Хисар са својим утврђењем, Југ Богдановом црквом, Југ Богдановом кулом, задужбином и стазом здравља др Алекса Савић, културно-историјским споменицима, посебно спомеником Гвозденом пуку са својом спомен собом, археолошком налазишту Плочник, винаријама у којима се производе најквалитетнија вина, опсерваторији на Видојевици, одмаралишту Бели камен, палеонтолошком насељу Пребреза и многим другим.
Широка лепеза културних манифестација може да задовољи све укусе туриста, истакао је Симоновић, а најпознатије су: Градска Слава Светог Прокопија, Светоплички Видовдански сабор, Драинчеви књижевни сусрети, Ликовна колонија „Божа Илић“, Културно лето, фестивал дечијег стваралаштва „Федес“, Дани вишње, међународни филмски фестивал „ПроФиФест“, Лектирићи, Погачијада, међународни турнири у тенису и осталим спортовима и многе друге манифестације.
Симоновић је посебно истакао и похвалио одличан дугогодишњи рад и дугу традицију свих установа културе у граду које на најбољи могући начин представљају град и, кроз многе своје манифестације и различите иницијативе обогаћују културни живот у граду, и својим грађанима и гостима нашег града-туристима пружају посебно културно задовољство.
Такође, Симоновић је нарочито истакао задовољство изузетном подршком локалне самоуправе на свим нивоима, јер су сви органи активни учесници и пуна подршка развоју туризма, културе и града у целини, што свима даје велики оптимизам и нову енергију у будућем раду.
У свом излагању на конференцији, Симоновић је посебно истакао значај реализације свих инфраструктурних пројеката које реализује град и који ће променити његов изглед и изглед целог краја, и који су основна претпоставка за квалитетан развој туризма. Том приликом он је набројао најважније и то су: формирање и скоро стављање у функцију привредне зоне која ће бити мотор развоја привреде града и целог округа, будући пролазак аутопута Ниш-Приштина уз Прокупље, скора изградња најмодернијег здравственог центра на Балкану, изградња нове пијаце, реконструкција зграде гимназије и биоскопа, претходне реконструкције многих зграда, будуће уређење градског трга које ће добити ново рухо, велики број асфалтираних улица у граду и сеоским срединама, долазак бренда какав је Лидл, као и многи други али не мање важни пројекти.
Такође, он је подвукао да Прокупље има изузетно повољан геостратешки положај који са близином Ниша као најважнијег привредно-економског центра Јужне Србије, близином Куршумлије и њене три бање и Ђавољом вароши, близином Крушевца и њеном бањом и близином Лесковца, прави одличну могућност да, кроз заједничко умрежавање и стварање заједничког интегративног туристичког производа, као град искористимо све бенефите такве позиције града.
На крају свог излагања Симоновић је цитирао чувеног српског књижевника, преводиоца, политичара, економисту и министра финансија Димитрија Миту Ракића, који је пролазећи овим крајевима 1878. године записао: „Ја путујем красном долином топличком, којој нема равне ни у лепоти, ни у родности“.
Он је свој говор закључио чињеницом да је читав Топлички округ изузетно леп и богат, не само природом и историјом већ и људима, и да има много туристичких потенцијала које сви заједно морамо домаћински развијати у времену испред нас, првенствено на задовољство наших грађана а тако и на задовољство будућих гостију града и туриста.