Народни музеј Топлице је уз подршку Министарства културе Републике Србије, започео рекогносцирање терена на територији Топличког округа, захваљујући коме ће бити сачувана културна баштина Топлице.
-Рекогносцирање терена једна је од основних музејских делатности, јер представља директан рад на терену, када се прикупљају, како подаци тако и предмети, који се односе на одређену територију. Са оваквим истраживањем крећемо прво на територији општине Житрађа, а касније ћемо се фокусирати и на остале општине Топличког округа. Изузетно је важно да на овом делу територије археолошки утврдимо позиције локалитета. Самим тим што се бавимо научно културним радом, сачуваћемо културну баштину Топлице, рекла је археолог виши кустос Сања Црнобрња Красић и додала да је надлежно министарство подржало радове са 200 хиљада динара и да ће прва фаза бити завршена до краја године.
Она је објаснила да је усвојен нови закон о буџетској делатности, који прописује одређене обавезе сваког територијално надлежног музеја, да на својој територији изврши одређена истраживања и покуша да оснује музејске збирке, односно да се сама мрежа чувања културне баштине побољша у Србији.
-Ми смо добили подршку и налог Министартва културе да кренемо у прву фазу реализације тих циљева. У тој фази ћемо на територији општине Житорађа обићи 30 села и покушати да прикупимо што више података, предмета и материјала, који ће бити основна база за оснивање музејске збирке у Житорађи. Важно је напоменути да је Народни музеј Топлице надлежан за целу Топлицу, а не само за Прокупље, тако да ћемо у наредним годинама радити исти тај пројекат и у општинама Куршумлија и Блаце, истакла је Црнобрња-Красић.
Како је навела, после прве фазе, у којој ће прикупљати податке и истраживати терен, урадиће и евалуацију свих података и приступити изради пројекта за оснивање музејске збирке.
-У последњих двадесетак година ми смо се бавили истраживањем општина, Житорађе, Куршумлије и Прокупља. Сада идемо на детаљно истраживање терена, а то значи да ћемо обићи сва села, историјска места, нека места која су нам непозната, где је на пример било неко утврђење, где постоје споменици које нисмо обишли. Разговараћемо и са мештанима сваког села, посебно са председницима месних заједница и људима који су се бавили писањем, везано за одређено село и крај, нагласио је историчар и музејски саветник у Народном музеју Топлице Дарко Жарић.
Тим Народног музеја Топлице, чине сви кустоси ове установе, који ће у својим областима радити на поменутим истраживањима. То су историчар и музејски саветник Дарко Жарић, виши кустоси, историчар уметности Драган Поповић и археолог Сања Црнобрња Красић, историчар кустос Маја Димић и археолог, кустос приправник Магдалена Селаковић.