У Прокупљу је данас отворен ромски Центар за миграције у који су средства од 107.000 евра уложили Влада Немачке путем Друштва за међународну сарадњу (ГИЗ) и Влада Јапана.
Отварању центра присуствовали су представници амбасаде Јапана у Београду, Немачке организације ГИЗ, представници Министарства за рад запошљавање, социјална и борачка питања Републике Србије, Министарства за људска и мањинска права, представници Националног савета Рома, народни посланик из Топлице др Дарко Лакетић, градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић, представници Националне службе за запошљавање у Прокупљу и представници ромских удружења и организација.
Поздрављајући госте градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић је захвалио донаторима владама Јапана и Немачке на свесрдној новчаној помоћи која је омогућила реновирање зграде Ромског центра у Прокупљу.
Он је нагласио да ће то значити много у области реадмисије, повратницима из западне Европе, пре свега ромске националности али омогућити дружење и све друге просветне и културне активности Рома.
Градоначелник Аранђеловић је рекао да се ради о Центру за едукацију који користе Роми већ годинама али да се у њега стално улаже па сваким даном изгледа све лепше.
Према његовим речима у Прокупљу живи 4.100 Рома што чини 10 одсто становништва.
-Роми су наша браћа и ми ћемо се и у наредном периоду трудити да што више допринесемо унапређењу њиховог живота, улажући у њихов стандард и објекте од животне важности, истакао је градоначелник Прокупља Милан Аранђеловић.
Амбасадор Јапана у Београду Такахико Кацумата је рекао да су за реализацију тог пројекта имали велику подршку Владе Немачке и на томе им захвалио као и свима који преузимају активну улогу на унапређењу живота људи у јужном делу Србије.
-Овај пројекат је резултат споразума који је постигнут између Немачке и Јапана на Самиту 2019. године, као тежња обе земље ка стабилизацији ситуације на Балкану, укључујући и Републику Србију, рекао је Кацумата, истичући да је срећан сада када види са каквим успехом је тај пројекат реализован.
Он је нагласио да је у поменути центар Влада Јапана уложила половину средстава односно 50.000 евра и нагласио да је од 1999. године Влада Јапана у Србији подржала 247 пројекта, углавном у области здравства и образовања у свим локалним заједницама и да је овај данашњи пројекат, конкретно пето улагање Јапана у Прокупље.
-Влада Јапана ће наставити да помаже у развоју локалних заједница у циљу смањивања разлика између великих градова и малих средина како би сви људи у Србији имали подједнаке услове за живот и рад, казао је амбасадор Јапана Такахико Кацумата истичући да Јапан и Србија ове године обележавају 140 година успешне и пријатељске сарадње.
Присутнима се обратио и шеф Развојног одељења амбасаде Немачке у Србији Кристијан Шилинг који је рекао да се сарадња Немачке и Србије односи пре свега на стварање бољих услова живота и рада грађана Србије што се на датом примеру може и видети.
– Због великих миграција људи, које се последњих година дешавају у свету од велике је важности да се свима онима који се нађу у тој ситуацији на најбољи могући начин помогне. То се односи и на оне грађане Србије који се из Немачке враћају и покушавајући да се поново интегришу у Србији, а нарочито се то односи на оне из сиромашних и малих средина као сто су места у Топличком округу. Имамо податке да је за грађане из јужне Србије Немачка доминантна земља када је тражење азила у питању и да 80 одсто свих људи који напусте Србију жели да се настани у Немачкој.
Такође имамо податак да се од 80 одсто тражилаца азила, 60 одсто врати у своје земље али то онда представља низ проблема за локалне заједнице, па је ту потребна помоћ организација као што су Министарства за људска и мањинска права и социјалу. Наша Влада је уложила више од 150 милиона евра широм света како би помогла радницима повратницима из Немачке у њихове земље. У Србији је на тај начин помогнуто 135.000 људи, да нађу ново запослење или да нађу неко друго економско дугорочно решење, рекао је Кристијан Шилинг.
Председник Националног савета Рома у Србији Далибор Никић је захвалио донаторима на улагању у објекат који ће бити од великог значаја за реинтеграцију Рома који долазе из иностранства. Он је нагласио да 56 одсто од укупног броја повратника у Србију из иностранства чине Роми.
Никић је рекао да Роми у Прокупљу имају јако добру сарадњу са локалном самоуправом захваљујући чему су овде значајно побољшани услови за живот Рома.
О доброј сарадњи локалне самоуправе и ромских удружења говорио је председник Удружења Друштво Рома Прокупље Дејан Живковић који је нагласио да се захваљујући пажњи коју локална самоуправа поклања овој заједници живот Рома у Прокупљу знатно поправио.
Он је захвалио локалној власти која им је на коришћење дала објекат у коме је смештен Центар за миграције.
Нинослав Јовановић државни секретар у Министарству за људска и мањинска права Републике Србије је рекао да је евидентна помоћ и подршка Немачке и Јапана социјално угроженим категоријама у Србији, а сада помажу и оним групама које се налазе у тешком положају као повратници из иностранства који практично у својој земљи започињу живот из почетка.
Државна секретарка у Министарству за рад и запошљавање, социјална и борачка питања Републике Србије Стана Божовић која је истакла да се ради о веома важном пројекту који ће пружити велику подршку онима који су радили у иностранству, а сада им је потребна помоћ државе. Она је захвалила донаторима јер су заправо пружили помоћ сваком човеку појединачно.
Божовић је нагласила да се на евиденцији Службе за запошљавање у Прокупљу тренутно налази 677 незапослених Рома, а да је њих 237 прошле године добило посао кроз активне мере запошљавања, од почетка ове године посао је добило њих 155.
Такође је навела да је то министарство за ову годину определило 500 милиона динара за помоћ и социјалну заштиту становниства у Србији.
Данашњу свеченост у част отварања Дома за миграције увеличали су наступом полазници Музичке школе Корнелије Станковић у Прокупљу. Они су извели пригодан музички програм на хармоници , кларинету и гитари.