У Народном музеју Топлице отворена је археолошка изложба, која садржи неолитске фигурине и култне предмете, кроз које ће посетиоци у наредних месец дана, моћи детаљније да се упознају са друштвеним, привредним и култним обележјима неолитске популације на простору северних области централног Балкана.
Изложба носи назив „Винчанска жена, мит, богиња, мајка“, а њени аутори су Татјана Трајковић, Јулка Кузмановић – Цветковић, Александар Никезић и Петар Милојевић.
Аутори публикације „Познонеолитска и ранонеолитска фигурална пластика из северних области и централног Балкана“ су Петар Милојевић, Татјана Трајковић – Филиповић, Јулка Кузмановић – Цветковић, Александар Никезић, Сања Црнобрња – Красић, Јелена Милојевић и Магдалена Селаковић.
Највећи значај овог пројекта, према наводима аутора, поред великог броја фигурина, које се могу видети на једном месту, јесте и изузетна реткост, која се огледа у сарадњи четири институције, музеја из Прокупља, Ниша и Александровца и Културног центра из Алексинца, који има археолошку збирку.
Татјана Трајковић – Филиповић, као један од аутора изложбе присутнима је представила пројекат и истакла колико је важно наставити са даљим радом на њему.
–Ова изложба је само део богате праисторијске културе, коју ће сви посетиоци моћи да виде и да што боље разумеју како се некада живело. Сваки детаљ на овој изложби је имао некад неку функцију и носио одређену поруку. Она ће заинтересованим посетиоцима и стручној јавности приказати вредне и ретке примерке фигуралне пластике винчанске културе. На њој ће сазнати о навикама, начину живота и веровањима давног неолитског претка, данашњем становнику ових простора, нагласила је Трајковић – Филиповић.
Приликом отварања изложбе „Винчанска жена, мит, богиња, мајка“, члан Градског већа Града Прокупља задужена за културу Милица Ерић је рекла да Топлица има дугу традицију истраживања неолита.
–У периоду дужем од 90 година на територији Топлице прикупљен је највећи број фигурина у односу на све остале регије из узорка и износи 225 примерка фигуралне пластике, која је прикупљена са пет локалитета. Ова изложба приказује разноврсне облике антропоморфне пластике и њену сложеност, која нам помаже да се боље упознамо са винчанском културом. Надам се да ће прокупачки Музеј угостити и ђаке, који треба да уче и знају колико су важна и значајна сва открића из области археологије на нашем простору, нагласила је већница Ерић.
Изложбу је финансирало Министарство културе и информисања Републике Србије.