У прокупачкој библиотеци „Раде Драинац“ данас је одржан научни округли сто посвећен књижевним часописима на простору југоисточне Србије.
Поздрављајући госте, учеснике Округлог стола у Прокупљу Драган Огњановић директор Народне библиотеке „Раде Драинац“ је истакао да је поносан што има част да угости тако значајна имена из области научно истраживачке књижевности и додао да је библиотека почев од 2019. године остварила веома добру сарадњу са огранком САНУ и Филозофским факултетом у Нишу, захваљујући чему им је поверена организација важних научно књижевних сесија.
Поздрављајући учеснике Округли сто је отворила професор др Снежана Милосављевић-Милић похваливши идеју да се говори о књижевним часописима, она се захвалила организаторима и колегама на великом одзиву.
Како је рекао професор др Горан Максимовић са Филозофског факултета у Нишу, иначе и један од покретача и иницијатора овог научног окупљања у Прокупљу, поменути округли сто је у склопу научно-истраживачког пројекта са темом „Књижевна прошлост и садашњост на простору југоисточне Србије“, који се иначе реализује у саставу огранка САНУ и Универзитета у Нишу. Учесници округлог стола су били сарадници на овом пројекту, а обухваћене су теме које су посвећене књижевној периодици југоистока Србије.
-Између осталог то су теме које се баве и теоријским и научним аспектима књижевних часописа али и конкретним књижевним часописима који излазе на том простору, као што су научни часопис „Филологија Медијана“ и другим научно истраживачким часописима и о другој периодици која се односи на искључиво књижевне часописе као што је часопис ТОК који излази у Прокупљу, рекао је професор Максимовић.
-Циљ нам је да дамо на значајну области сагледавања књижевних часописа на простору југоисточне Србије у последњих 200 година, а оно ће данашњи научни реферати садржати односи се на то колико су књижевни часописи не само важан показатељ књижевног живота, него и важан индикатор и усмеривач на оно шта се дешава у књижевном животу у садашњости, истакао је Максимовић.
Као уредник „Филилогије Медијана” једног од најбољих научно књижевних часописа не само на простору југоисточне Србије, Максимовић је рекао да је идеја о оснивању таквог часописа потекла са Филозофског факултета у Нишу, као жеља да се и на простору југоисточне Србије оформи један научни часопис који ће за тему имати језик, књижевност и културу тог поднебља.
Такође је навео да се први број тог часописа појавио 2009. године и да је до сада из штампе изашло 14 бројева, од којих је сваки саздан, како је рекао, од 44 научна табака.
Као најзначајније рубрике тог већ сада светски познатог и признатог научно-књижевног часописа, Максимовић је навео „Студије и огледе“, „Истраживања“ и „Природа и грађа“ у оквиру које је, како је подвукао, до сада објављено 30 нових до сада необјављиваних радова. Такође је истакао да је у том часопису до сада објављено око 180 критика нових књига и зборника радова и као посебан квалитет навео, да у часопису имају прилике да по први пут објављују своје научне радове млади људи, истраживачи, будући научни радници и професори факултета.
Учесници округлог стола у Прокупљу поред професора Максимовића били су непосредно, али и по први пут он лајн, путем видео линка, професор др Снежана Милосављевић-Милић, Марија Аћимовић, Милица Стевановић, Љубинка Цекић, Стефан Симоновић, професор др Татјана Трајковић, мастер Јована Милић, главни одговорни уредник ТОК-а Драган Огњановић, доцент др Јелена Марићевић-Балаћ, доцент др Јелена Стошић, мастер Душан Петровић, Сања Стевановић и доцент др Мирјана Бојанић-Ћирковић.