Данас је у Прокупљу Министарство одбране организовало медијску промоцију добровољног служења војног рока у циљу обавештења младих људи на који начин да се пријаве за “војску” и које су предности оваквог њиховог ангажовања, рекао је потпуковник Саша Цветановић начелник Министарства одбране у Прокупљу.
Он је истакао да је активно служење војног рока у Србији још увек на добровољној основи обзиром да је 2011. године Уредбом Владе Србије замрзнута обавеза служења војног рока са оружјем за све грађане Србије старије од 18 година.
-У току су разговори у Влади и разматра се могућност да “војска” поново буде обавезна, али док се то поново не уведе ми радимо овакве промоције и предочавамо младим људима како изгледа то активно служење војног рока са оружјем, истакао је потпуковник Цветановић.
У оквиру те промоције путем упутстава, брошура и флајера млади могу на веома сликовит и опсежан начин да се упознају са свим оним што се односи како на служење војног рока, тако и на пријављивање, прикупљање документације, све до начина на који се јављају у касарну, па све до завршног дела обуке која траје шест месеци.
Током служења војног рока војници примају одређена новчана средства у виду плате, па је и то једна од погодности, а постоји и могућност бржег њиховог запошљавања у цивилу након одслуженог војног рока у државној служби и јавним предузећима.
Према речима потпуковника Цветановића сви млади људи који су завршили факултете и пријаве се за активно служење војног рока имају могућност да путем курса резервних војних старешина добију стално запослење као професионални официри у Војсци Србије.
За служење активног војног рока могу се јавити сви пунолетни грађани са навршених 18 година. Они се јављају надлежном Центру Министарства одбране, конкретно у згради Градске управе у Прокупљу и након тога пролазе лекарске прегледе и психолошке контроле и када све то успешно прођу онда бивају упућивани у “војску” у првом упутном војном року.
Млади војници се упућују у војне Центре где им обука траје месец и по дана, затим иду у Центар за специјалистичку обуку још месец и по дана, а након тога бивају упућивани у јединице Војске Србије где остају до краја служења војног рока.
У складу са својом војничком традицијом, као потомци славног јуначког “Гвозденог пука” из Великог рата, Топличани и данас предњаче када је у питању како војнички позив тако и активно служење војног рока. Тако према речима потпуковника Цветановића око 15 одсто свих младих у доби од 19 година из Прокупља се пријави за служење активног војног рока, а међу пријављенима је и 30 одсто девојака којима војнички позив представља изазов.
-У принципу је југ Србије најзаинтересованијим када је и војнички позив и служење активног војног рока са оружјем у питању, закључује начелник Министарства одбране у Прокупљу потпуковник Саша Цветановић.