Јелена Беговић министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије данас је у Прокупљу присуствовала промоцији Астрономске станице Видојевица и програма ,,Најближи свемиру”.
Она је у присуству научних радника, представника Владе Србије ученика прокупачких основних школа отворила изложбу радова ученика једне београдске и једне прокупачке основне школе, који су у оквиру поменутог програма сликали на тему ,,Најближи свемиру”.
Промоцији су присуствовали чланови кабинета председнице Владе Републике Србије, државни секретари, професори, народни посланик из Топлице др Дарко Лакетић, председник Привременог органа Града Прокупља Милан Аранђеловић, представници Српске Акедемије науке и уметности из Београда и Влада Вељковић дописни члан и председник огранка Српске Академије наука и уметности у Нишу.
Обраћајући се присутнима министарка Јелена Беговић је рекла да је одушевљена како организацијом тако и учешћем најмлађих, који су показали велико интересовање за науку и астрономију.
-Испред Владе републике Србије и Министарства науке, технолошког развоја и иновација имам част да присуствујемо отварању ове дивне изложбе која промовише на посебан начин Опсерваторију на планини Видојевица, а као што видите тема је ,,Најближи свемиру”, казала је министарка и додала да се кроз цртеже основаца из Прокупља и Београда види најбоље колико је свемир инспиративан за њих.
Она је подвукла да баш због те деце треба изградити центар који ће им омогућити да током школовања а и касније имају директну везу са свемиром.
-Видојевица као област у Србији има невероватне предности које ће јој омогућити да постане Истраживачки центар много јечи од оног што је данас, а везано за посматрање васионе. Ради се о концепту ,,тамног неба”, односно са развојем градова и технологије долази до ,,светлосног загађења” које омета посматрање дубоког свемира, а Видојевица има срећу да је далеко од снажног светлосног загађења, објаснила је Беговић и додала да им је циљ да се тај део Србије прогласи ,,парком тамног неба”, који ће уједно дати шансу да се цео регион усмери на развој астрономске науке и развој астрономског туризма. Она је подвукла да ће овде моћи да долазе и млади и сви остали и да уживају у мраку и милијардама звезда на небу које представљају велики природни ресурс који ће омогућити и да се прошире астрономски потенцијали српске науке.
-Имамо на Видојевици фантастичне телескопе али уз подршку Владе моћи ћемо још даље да се развијемо и да учинимо да деца добију један посве необичан Научни центар где ће моћи своје слободно време на најбољи начин да проводе, закључила је министарка Јелена Беговић.
Како је објаснила у циљу подизања свести јавности о значају Астрономске станице Видојевица министарство на чијем је челу је покренуло на неколико локација у Прокупљу мноштво садржаја који обухватају, изложбе, радионице, посету опсерваторији и посматрање звезда и других небеских тела телескопом постављеним у центру града.
-Прокупље је град који ће постати центар астрономије не само у Србији већ и у Европи и свету и драго ми је да су истраживања која се спроводе на самој Опсерваторији показала да се ради о изузетној прозрачности неба што је значајно за светску науку јер ће тиме и име Прокупља бити забележено у астрономским аналима светске науке, рекао је председник Привременог органа Града Прокупља Милан Аранђеловић.
Он је навео да ће се учинити све да се фактор ,,светлосног загађења” смањи на најмању могућу меру, како би тај толико потребан мрак за посматрање свемира на Видојевици остао недирнут.
У оквиру промоције редовни професор Природно математичког факултета у Нишу и председник Астрономског друштва Алфа из Ниша, др Драган Гајић одржао је научнопопуларно предавање под називом ,,Наши заборавњени великани или какав смо ми то народ”. У оквиру програма представљени су цртежи настали из радионице ,,Три Де разгледница из свемира” чији су аутори ученици од првог до четвртог разреда Основне школе ,,Милић Ракић – Мирко” а грађани Прокупља имали су прилике да у организацији Астрономског друштва ,,Алфа” из Ниша телескопом постављеном на ,,Тргу Топличких јунака” посматрају звезде.