У Прокупљу је данас, уз највеће државне и војне почасти, обележена 107. годишњица Топличког устанка. Тим поводом је у центру града одржана свечана церемонија, а на споменик Топличанима, палим у Првом светском рату, положени су венци захвалности и поштовања.
Венце су положиле делегације Министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања, делегације Војске Србије, представници Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова, Топличког управног округа, представници Града Прокупља, као и бројна борачка удружења и организације.
Пре почетка званичног дела церемоније, пред спомеником Топличким јунацима свештенство цркве Свети Прокупије, служило је парастос за све погинуле војнике и страдале у устанку.
-Са највећом чашћу и надахнућем што смо потомци јунака, данас обележавамо 107. годишњицу Топличког устанка. Тада, данас и у свим временима овај устанички јуриш, у оквирима јунаштва и слободољубља, представља један од највећих подвига у историји људског рода. Он је исказао сву жељу и снагу једног бројчано малог народа, да слободно и достојанствено живи, и то у времену кад је готово цео свет био окован ратном тамом. Као плод тог јунаштва и жртве у свим нашим борбама за правду против завојевача, родила се данашња слободна Србија, рекао је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић.
Он је истакао да је 1917. године, у окупираној Србији, почео први и једини народни оружани устанак у поробљеној Европи.
-Топлички народ није могао да трпи незапамћени терор, пљачку, паљење и уништавање сеоских насеља, и затирање српске културе и традиције. Почетак присилне регрутације српских синова у окупаторске јединице, који су требали да крену на своје најрођеније је оно што је устанике подигло на оружје. Око устаничке идеје окупили су се, мушкарци, жене, и деца. Није било изговора кад се брани српско име. И у овом устанку су наши преци умирали да вечно живе. Ни те 1917, се није бранила само Топлица, већ и Србија. Све наше битке су ванвременске, за част и слободу, за будућност за оно што остаје и што нема земаљску цену. Наше битке су данас другачије. Ми треба да победимо у борби, да нам школе и болнице буду савремено опремљене, да градимо нове путеве и фабрике. Циљ ка коме стремимо је да нам се рађа више деце и да њима обезбедимо бољи живот, у миру и напредку. Данас наше победе треба да буду нови животи, животи наше деце, која ће корачати путевима који их повезују са светом, додао је Антовић.
Нагласио је да уколико поштујемо и не заборављамо своју прошлост, уз знање, марљив рад и велико залагање на свим пољима, можемо се надати и градити бољу будућност.
-За нове борбе и победе Прокупље и Топлица имају свесрдну помоћ председника Србије Александра Вучића, који се овде са нама, на стогодишњицу од избијања Топличког устанка, поклонио сенима наших устаника. За своју визију о граду, који је боље место за живот свих својих суграђана, имамо подршку и Владе Републике Србије. Са светлим заветом према прецима и погледом у будућност овде поносно стојимо, јер имамо обавезу, пре свега према према потомцима, да Прокупље и цела Топлица, корачају напред у нове победе. Нека је вечна слава и част јунацима Топличког устанка, али и свим јунацима палим за слободу, закључио је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић на церемонији поводом обележавања Топличког устанка у Прокупљу.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф др Дејан Антић, у име Владе Републике Србије и Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, предводио је у Прокупљу државну церемонију обележавања 107. годишњице од подизања Топличког устанка.
-У име највећег окупационог мрака на европском тлу, које је грцало под чизмом германског империјализма и његових савезника, мали српски народ се усудио да упали бакљу слободе и подигне оружану побуну на сопственом прагу-похараном и поробљеном. Не желећи да трпи масовне ликвидације својих сународника, пљачку, насиље и покушаје асимилације, које су чиниле окупационе власти, оног часа када је најављена насилна мобилизација српских младића за бугарску војску, југ Србије се подигао на оружје и на данашњи дан 1917. године, започео Топличко-јабланички устанак, једини организовани устанак у поробљеној Европи, рекао је Антић.
Према његовим речима, српски су устаници за кратко време ослободили простор између Јастрепца, Копаоника, Радан планине, Кукавице и Јужне Мораве, где су образовали устаничку државу.
-Ипак, због бројчане надмоћи окупаторских снага, недостатка наоружања и командног кадра, Топлички устанак је кроз месец дана, угушен у крви. Гушећи устаничка дејства, бугарски окупатор је на овим просторима, за само неколико месеци, свирепо побио 20.000 људи. Међу ликвидиранима је највише било жена, деце и стараца, навео је Антић.
Државни секретар је, на церемонији обележавања годишњице Топличког устанка у Прокупљу, подвукао да немамо права да заборавимо херојску борбу и жртву наших предака, као ни слободу, коју су нам преци оставили.
-Свакоме, па и нашим некадашњим непријатељима, треба пружити руку сарадње и пријатељства, јер је то јеванђељска врлина. Само смо дужни, да ради наших потомака памтимо своју историју, како нам се страдања у Топлици, Сурдулици или Пустој Реци, више никада не би поновила. Слобода је била и остала најузвишенија вредност српског народа. Уверен да ћемо и данас, свесни своје херојске и многострадалне прошлости, успети да је сачувамо, бранећи суверенитет, политичку независност и територијалну целовитост државе Србије. Само је слободна и независна Србија гарант опстанка нашег народа, националне културе и идентитета, закључио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дејан Антић, на обележавању 107. годишњице од избијања Топличког устанка.
У програму обележавања овог значајног историјског датума, учествовао је хор цркве „Светог Прокопија“, и чланови Књижевне омладине Прокупље, Катарина Крстић, Вукашин Лекић и Павле Ранђеловић, казујући стихове „Пркосне песме“ Добрице Ерића.