Поручник Димитрије Беговић један од народних вођа Топличког устанка 1917. године у Првом светском рату, који је јуначки погинуо бранећи слободу Србије, добиће споменик на месту где је и погинуо и где се налази његов гроб, на Радан планини надомак Пролом Бање, саопштено је након седнице Организационог одбора за изградњу спомен обележја Беговићу.
Састанком Организационог одбора за изградњу споменика председавао је начелник Топличког округа Златан Миљковић, а присуствовали су представници свих топличких општина као и финансијери међу којима и донатор за прву фазу изградње, привредник из Куршумлије Дарко Орбовић, аутор идејног решења спомен обележја вајар Драган Раденовић, као и академик професор Драган Симеуновић потомак Беговића и аутор есеја о том великом јунаку.
Како је речено изградњу споменика помоћи ће и Министарство трговине и туризма Републике Србије као и бројни донатори широм Србије родом из топличког краја.
–Тако ће један од славних вођа устанка, командант Јабланичког одреда који је јуначки погинуо и у борби за слободу Топлице и Србије жртвовао целу своју породицу, жену и четворо деце, након заборава дужег од једног века, добити споменик какав заслужује, рекао је професор Симеуновић.
Говорећи о Беговићу, Симеуновић је нагласио да је он познат историји као један од најзначајнијих народних вођа Топличког устанка 1917. и да га је народ у Топлици одувек сматрао великим јунаком и страдалником, јер је за слободу Србије поднео највећу жртву јер су му за одмазду бугарски окупатори зверски побили целу породицу спаливши их живе.
-Када су га Бугари током гашења устанка, позвали да се преда и преда чету од стотину устаника којом је командовао и која је била последњи оружани отпор окупаторима, или ће му убити трудну жену и четворо мале деце од две до осам година, он је одбио. Бирајући између предаје устаничке чете и живота његове породице, Димитрије је одабрао официрску част и слободу свога народа, а жртвовао је оно што му је било најмилије, рекао је професор Симеуновић.
–Није само овај његов незамисливо потресан чин задивљујуће храбар, већ је и његова погибија била таква. Када су га Бугари опколили рањеног и позивали да се преда он је кренуо према њима опасан експлозивом, подигнутих руку у којима је имао активиране бомбе и када су му притрчала три бугарска официра у намери да га заробе и прославе се, он је активирао бомбе и разнео и себе и њих и још много бугарских војника у околини, рекао је професор Симеуновић истакавши да су та тројица уједно и једини погинули бугарски официри у Топличком устанку.
О идејном решењу будућег спомен комплекса Беговићу говорио је вајар Драган Раденовић истакавши да је изградња планирана у четири фазе и да ће у саставу спомен комплекса бити плато са саркофагом на гробним месту са каменим клупама за одмор, споменик у бронзи и капела.
–Плато пречника 10 метара биће поплочан каменом, а скулптура висока пет метара биће изливена у бронзи и са постаментом од два метра представљаће импозантан споменик, казао је Раденовић.
Према његовим речима на врху брда у близини будуће капеле биће постављен „Крст победе“ који ће симболисати јуначку борбу за слободу и веру у победу топличких устаника.
Почетак радова на уређењу спомен комплекса поручнику Беговићу на Радан Планини очекује се ових дана.