Топлички управни округ ће и ове године на Видовдан, доделити престижна признања заслужним поједицима, који су својим радом и стваралаштвом, у свим друштвеним областима, дали допринос афирмацији свог града и своје земље. Признања носе имена славних српских косовских јунака, а овај пут су припала – „Цар Лазар“ генерал-пуковнику Владимиру Лазаревићу, „Југ Богдан“ проф. др Дејану Антићу, „Милана Топлица“ потпуковнику Борку Бућковићу, „Косанчић Иван“ Радославу Сретеновићу, док су „Царицу Милицу“ добиле проф.др Лелица Тодоровић и др Биљана Петровић. Ова престижна признања добитницима ће бити уручена 28. јуна на Видовдан у порти цркве „Топличка Грачаница“ у 11 часова.
-Организациони одбор за доделу Видовданских признања је и ове године имао тежак задатак, јер су сви предлози, који су стигли, били врло квалитетни. Ипак, од њих 10, издвојили смо шест имена, који ће бити носиоци значајних Видовданских признања, који су се својим деловањем посебно истицали, доприносећи развоју наше друштвене заједнице и чинећи да се за Топлицу надалеко чује, истакао је начелник Топличког управног округа Златан Миљковић.
Добитник признања „Цар Лазар“ генерал Владимир Лазаревић је завршио Војну академију, а касније и Командно-штабну академију копнене војске и Школу националне одбране, све са одличним службеним оценама. Као командир, командант и начелник различитих формација службовао је у Нишу, Призрену, Приштини, Београду и Лесковцу.
Начелник Штаба Приштинског корпуса постао је 1998. године, а шест месеци касније и командант Приштинског корпуса у време сукоба на Космету. Почетком 2000. године постављен је за команданта Треће армијске области Војске Југославије. Четири пута га је ванредно унапредио бивши председник СРЈ Слободан Милошевић, а у априлу 1999. године је одликован Орденом ратне заставе. Указом Војислава Коштунице, тадашњег председника СРЈ, 2002. године је постављен на положај начелника Сектора за копнену војску. Као генерал у пензији, Владимир Лазаревић је на Војној академији пренео искуства у одбрани државе, посебно наводећи херојство српских војника у одбрани земље од Нато агресије током противтерористичке операције на Косову и Метохији 1998. и 1999. године. Ратна стратегија генерала Лазаревића изучава се на бројним престижним војним академијама у свету. За време ратних дешавања велики број припадника Војске Србије са подручја Топличког округа, стао је раме уз раме са храбрим генералом, бранећи отаџбину, а многи од њих су дали животе.
Признање „Југ Богдан“, према одлуци Организационог одбора за доделу Видовданских признања, овај пут ће понети проф. др Дејан Антић. Он се, како се наводи, у свом научном раду највише бавио историјом југа Србије крајем 19. и почетком 20. века, посебно обрађујући питање страдања Југа Србије, под окупацијом Бугара у Првом и Другом светском рату, као и страдања за време Топличког устанка 1917. године. Удружење потомака ратника Србије наводи да се сарадња посебно интензивирала од доласка новог руководства у Савезу, а посебно истичу сарадњу са Регионалним одбором потомака за јужну и југоисточну Србију, на чијем челу се налази проф. др. Дејан Антић, ванредни професор Филозофског факултета у Нишу, на којем изводи наставу Историје из неколико предмета.
Признање „Милан Топлица“ ове године, на предлог Топличког управног округа, добио је потпуковник Борко Бућковић командант 310. Инжињеријског батаљона 3. Бригаде Копнене војске и командант гарнизона Прокупље. У копненој војсци има на десетине батаљона, чији припадници надасве професионално, ефикасно, пожртвовано и часно обављају различите, веома сложене, често и врло тешке и опасне задатке. Отуд је и велики подвиг када једна војна јединица, заслужи признање најбољег батаљона Копнене војске, а то признање је за прошлу 2022. годину припало јединици из Прокупља, којом командује Борко Бућковић. Као командант 310. Инжињеријског батаљона 3. бригаде у чијој зони одговорности је и Топлички управни округ, у више наврата је његова јединица и он лично, несебично пружала подршку и помоћ округу, приликом природних непогода. Посебно треба издвојити његово залагање и чињеницу, да је војска била увек уз народ приликом многих природних непогода, пожара 2009. поплава 2014, 2019, 2020. и 2021. године. Неизоставна је и помоћ приликом спречавања ширења КОВИД 19, када су припадници његове јединице обезбеђивали болнице, старачке домове здравља, а он лично био члан кризног штаба. Значајна је њеогова сарадња и са институцијама у округу, помоћ школама, црквама и другим државним институцијама, кад год је то било потребно. Његова храброст и хуманост, потврдила се и у јануару ове године, када је спасио два млада живота у саобраћајној незгоди, која се догодила на магистралном путу Ниш-Приштина, извлачећи их из преврнутог аутомобила, који никако због положаја нису могли да напусте.
Признање „Косанчић Иван“, према одлуци Организационог одбора, ове године понеће Радослав Сретеновић, први ревизор Србије, који је врло активан на пољу контактирања у овој области у свету и са земљама окружења. Родио се у Горњој Речици, основну школу је завршио у Прокупљу, а гимназију у Куршумлији. После дипломирања на Економском факултету у Нишу 1978. године, близу четири деценије се потврђивао и стицао драгоцено искуство у области практичне економије. Успоставио је и сарадњу са ревизором Норвешке, а нашу ДРИ је већ укључио у међународне институције, попут светске и европске организације ревизора INTOSAL и EUROSAL, а иницијатор је и прве регионалне конференције ревизора бивше Југославије, одржане 2012. године у Београду. Он је директор многих успешно спроведених пројеката, попут „Јачање механизма одговорности у рачуноводственој професији“. Проглашен је за почасног грађанина главог града Квито у Еквадору. Добитник је бројних признања и награда у рачуноводственој професији.
Овогодишњи лауреати признања „Царица Милица“ су проф. Др Лелица Тодоровић и др Биљана Петровић. Лелица Тодоровић је професор струковних студија, доктор медицинских наука, специјалиста интерне медицине, интернационални НЛП тренер, коуч и писац, а рођена је 1964. године у селу Суви До код Блаца. Радила је као лекар опште праксе и специјалиста интерне медицине у Обилићу, Приштини и Нишу, али и као асистент и доцент на Медицинском факултету у Приштини. Од 2007. године, ради као професор струковних студија на Високој медицинској школи струковних студија „Милутин Миланковић“ у Београду. Основала је 2009. године и Центар за лични развој, комуникацију и лидерство „Равнотежа“ у Београду, а кроз њене радионице и стручна предавања, до сада је прошло преко 9000 људи из државне управе, привреде, здравства и школства.
Друга „Царица Милица“ иде у руке др Биљани Петровић, специјалисти неурологије и раднику Дома здравља Куршумлија преко 30 година. Она је била заменик директора преко 10 година, присутна је на многим едукацијама на нивоу Србије и ван ње. Активно учествује у спољашњем оцењивању здравствених установа широм Србије. Дугогодишњи је члан Акредитационог тима, Српског лекарског друштва, удружења неуролога и многих других секција.