Прокупачке установе културе се и у овој тешкој години могу похвалити да су вредно и одговорно радиле, а то свакако потврђују и одобрена средства за њихове пројекте у вредности од 13 милиона динара. Овај пут је Министарство културе и информисања Владе Републике Србије подржало укупно 17 пројеката Народног музеја Топлице, Дома културе „Радивој Увалић Бата“, Народне библиотеке „Раде Драинац“ и Историјског архива Топлице. Тим поводом је, директоре ових установа традиционално на радном састанку, окупила већница за културу Града Прокупља Милица Ерић, како би заједно анализирали и договорили све активности, које су потребне, како би се испоштовали задати рокови за реализацију пројеката.
–Веома смо задовољни овим бројем подржаних пројеката и ако погледамо претходну годину имамо разлога да будемо још вреднији и задовољнији, јер нам је сада одобрено пет пројекта више. Истичем да смо направили озбиљан помак у области културе, као и да се наш град у том погледу из дана у дан мења, захваљујући управо њима. Како је прошла година била врло специфична из здравствених разлога, надамо се да ће ова бити повољнија и да ће, уз редовне програмске активности и одобрени пројекти бити реализовани на време, рекла је већница Ерић.
Она је додала да су пројекти одобрени захваљујући озбиљном приступању послу, вредном и преданом раду радника културе и да зато успех ни овај пут није изостао.
–Све ово радимо за добробит свих Прокупчана. Настојимо да због њих и за њих обезбедимо добре услове у установама културе, чије програме посећују и у њима уживају. Очекујемо одобрење још једног веома битног пројекта, чиме бисмо заокружили овогодишњи циљ, нагласила је већница за културу Милица Ерић.
Према речима в.д. директора Љиљане Красић, Народни музеј Топлице је конкурисао са девет пројекта, од којих су одобрена четири.
–Реч је о пројектима „Лица Плочника: дигитална биографија антропоморфних и зооморфних фигурина са локалитета Плочник“. Пројекат је одобрен са 600.000,00 динара на Конкурсу за финансирање или суфинансирање пројеката из области дигитализације културног наслеђа и савременог стваралаштва у 2021. години. Ту је и „Заштита и чување музејске грађе у Народном музеју Топлице“ одобрена вредност пројекта 651.250,00 динара. Са њим смо конкурисали на Конкурсу за финансирање и суфинансирање пројеката из области откривањa, прикупљања, истраживања, документовања, проучавања, вредновања, заштите, очувања, представљања, интерпретације, коришћења и управљања музејским наслеђем у 2021. години. Трећи пројекат су „Археолошка истраживања цркве Свете Петке у Матарови“, а одобрена средства за његову реализацију су у вредности од 800.000,00 динара. Четврти је „Археолошка истраживања комплекса Хисар у Прокупљу“, за који су одобрена средства од 700.000,00 динара, истакла је Красић и нагласила да укупна вредност средстава, које је Музеј добио за пројекте, износи 2.751.250,00 динара.
Директорка Дома културе „Радивој Увалић Бата“ Тијана Петровић је овом приликом истакла да се запослени у овој установи поносе тиме што се значај њиховог рада препознаје и што су уцртали своје место на културној мапи Србије.
–Овим се повећава наша амбициозност, а захвалност дугујемо и нашим посетиоцима због којих и покушавамо да унапредимо наш рад. Овога пута је продукцијски подржано четири пројекта из области савременог стваралаштва. Добили смо 150.000 за издавање два броја часописа „Ток“, 130.000 за „Ивањданску ликовну колонију“, 300.000 за обележавање стогодишњице „КУД-а Абрашевић“ и 250.000 за припрему представе за младе. Такође, преко конкурса „Градови у фокусу“ добили смо 2.000.000 за систем климатизације и грејања. Наравно, реализација свих ових пројеката не би била могућа без подршке локалне самоуправе, истакла директорка Петровић.
–Према речима директора Народне библиотеке „Раде Драинац“ Драгана Огњановића, ова установа културе је 2021. године, на конкурсима Министарства културе и информисања, добила суфинансирање Министарства културе за три пројекта. За „Драинчеве књижевне сусрете“ 200.000 динара, за „Лектириће екс ЈУ фест“ 250.000 и за „Превод Драинчеве поезије на енглески језик“ 300.000 динара, укупно 750.000. динара. Библиотека је конкурисала са још два пројекта и резултати за ове пројекте биће објављени у наредних месец дана, нагласио је директор Огњановић и истакао да је успешна сарадња са Министарством културе и информисања настављена и у 2021. години.
–Историјски архив Топлице је и ове године са пројектима учествовао на конкурсима код Министарства културе и информисања и прошао је са три пројекта чија је укупна вредност 5.900.000 динара. На конкурсу за дигитализацију културног наслеђа прошли смо са пројектом за Побољшање информационо-технолошких ресурса Историјског архива Топлице, где је Министарство доделило средства у износу од 700.000 динара. Та средства биће утрошена за набавку компјутерске опреме и набавку нових скенера, који ће служити за дигитализацију архивске грађе, рекао је директор ове установе Милан Стојановић.
Он је објаснио да је на Конкурсу за Заштиту културног наслеђа, одобрен пројекат за Техничку заштиту архивске грађе набавка и уградња „Покретног механичког система” у вредности од 2.200.000 динара, а да је остатак новца предвиђен буџетом за 2021. годину. Овим средствима ће се набавити покретне архивске полице, што је заправо наставак активности, које су започете прошле године.
На конкурсу „Градови у фокусу“ прошли смо са подпројектом за набавку и уградњу „Покретног механичког система” за смештај и чување архивске грађе у депоу број 2.
–За овај пројекат је Министарство културе издвојило средства у вредности од 3.000.000 динара, којима ћемо такође набавити покретне архивске полице и на тај начин ћемо опремити два нова депоа за смештај архивске грађе, што ће у великој мери повећати смештајни капацитет исте, подвукао је директор Историјског архива Топлице Милан Стојановић.